Przejdź do treści głównej
Climate Action

Rejestr Unii służy zapewnieniu dokładnego księgowania wszystkich uprawnień wydanych w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Rejestr pozwala śledzić zmiany dotyczące właścicieli uprawnień przechowywanych na rachunkach elektronicznych, podobnie jak bank zapisuje w systemie wszystkich swoich klientów i stan ich środków na koncie.

14 lipca 2021 r. Komisja Europejska przyjęła szereg wniosków ustawodawczych wskazujących, w jaki sposób zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną w UE do 2050 r., w tym cel pośredni zakładający redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. W pakiecie zaproponowano przegląd różnych aktów prawnych UE w dziedzinie klimatu, między innymi dotyczących unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego oraz przepisów dotyczących transportu i użytkowania gruntów. Celem jest znalezienie realistycznych metod, które umożliwią Komisji osiągnięcie celów klimatycznych UE wyznaczonych w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Wspólny rejestr unijny

W 2012 r. operacje w ramach EU ETS zostały scentralizowane w jednym rejestrze unijnym prowadzonym przez Komisję Europejską. Rejestr Unii obejmuje wszystkie kraje uczestniczące w EU ETS.

Rejestr Unii to baza danych online, która zawiera konta dotyczące instalacji stacjonarnych (przeniesione z rejestrów krajowych będących w użyciu przed 2012 r.) oraz operatorów statków powietrznych (objętych systemem EU ETS począwszy od stycznia 2012 r.).

Rejestr obejmuje:

  • krajowe środki wykonawcze (lista instalacji objętych dyrektywą o handlu emisjami w każdym kraju UE wraz z wszelkimi uprawnieniami przydzielonymi im bezpłatnie w latach 2013–2020)
  • rachunki przedsiębiorstw lub osób fizycznych posiadających takie uprawnienia
  • przekazy uprawnień („transakcje”), których dokonują posiadacze rachunków
  • roczne zweryfikowane emisje CO2 dla instalacji i operatorów statków powietrznych
  • coroczne porównanie uprawnień ze zweryfikowanymi emisjami, przy czym każde przedsiębiorstwo musi umorzyć wystarczająco dużo uprawnień, aby pokryć wszystkie swoje zweryfikowane emisje.

Otwarcie rachunku w rejestrze Unii

Aby uczestniczyć w systemie EU ETS, przedsiębiorstwa lub osoby fizyczne muszą otworzyć rachunek w rejestrze Unii.

Aby otworzyć taki rachunek, muszą one wysłać wniosek do krajowego administratora, który gromadzi i sprawdza całą dostarczoną dokumentację.

Dziennik transakcji Unii Europejskiej

Dziennik transakcji Unii Europejskiej (EUTL) służy automatycznej kontroli, rejestracji i autoryzacji wszelkich transakcji między rachunkami w rejestrze Unii. Umożliwia to zagwarantowanie, że wszystkie przekazy są zgodne z zasadami systemu EU ETS.

EUTL zastąpił niezależny dziennik transakcji Wspólnoty (CITL), który przed wprowadzeniem rejestru Unii miał podobną funkcję.

Opłaty

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij „+”.

Dokumenty

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij „+”.

Często zadawane pytania

Pytania i odpowiedzi dotyczące wdrażania nowych przepisów w związku z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2019/1122

Rejestry protokołu z Kioto (PzK)

Rachunki ETS

Międzynarodowe jednostki emisji

Rachunki

Przedstawiciele rachunków

Przekazy uprawnień

Ochrona danych

Pytania i odpowiedzi dotyczące wymogów technicznych w związku z korzystaniem z rejestru Unii

Pytania i odpowiedzi dotyczące wdrażania nowych przepisów w sprawie rejestru w odniesieniu do jednostek w ramach wspólnych wdrożeń (02/2013)

Zob. często zadawane pytania dotyczące międzynarodowego rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla

Ogólne pytania i odpowiedzi dotyczące rejestrów (05/2013)

Pytania i odpowiedzi dotyczące korzystania z rejestru Unii w przypadku linii lotniczych (05/2013)

Pytania i odpowiedzi dotyczące przenoszenia uprawnień do emisji i wymiany międzynarodowych jednostek emisji (05/2013)

Pytania i odpowiedzi dotyczące uruchomienia wykazu bezpiecznych rachunków i rachunków obrotowych (31/08/2012)

Linki

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij „+”.