Направо към основното съдържание
Climate Action

Компетенции на ЕС в областта на действията по отношение на климата

eu_flag.jpg

Както ЕС, така и държавите членки прилагат политики в областта на климата, но кой какво прави?

Европейският съюз разполага единствено с компетенциите (правомощията), предоставени му от държавите от ЕС чрез Договорите. За останалите области на компетентност продължават да отговарят държавите членки.

Съгласно член 11 и членове 191—193 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) ЕС има правомощия да предприема действия по всички въпроси на политиката в областта на околната среда, включително изменението на климата. Обхватът на действията му се ограничава от принципа на субсидиарност.

Борбата с изменението на климата е споделена компетентност: както ЕС, така и неговите държави членки могат да приемат правно обвързващи актове. Държавите членки обаче могат да правят това само в области, в които ЕС не е упражнил своята компетентост или изрично е престанал да я упражнява.  В рамките на дадена държава членка за някои области на действие може да отговарят местните или регионалните власти.

Освен това държавите членки отговарят за прилагането на правото на ЕС на своя територия.

Климатична неутралност в целия ЕС

Съгласно Европейския закон за климата ЕС има правно задължение да стане неутрален по отношение на климата до 2050 г. Това включва междинна цел за намаляване на нетните емисии на парникови газове с поне 55 % до 2030 г.

Държавите членки могат да определят по-амбициозни междинни цели. Те също така решават какви методи да използват за намаляване на емисиите на своята територия.

Подходите за намаляване на емисиите в отделните сектори се различават.

Схема на ЕС за търговия с емисии (СТЕ на ЕС)

Със своята схема за търговия с емисии ЕС въведе ограничение за общите емисии на парникови газове от някои сектори, по-конкретно енергоснабдяването, енергоемките отрасли и въздухоплаването, и създаде пазар за квоти за емисии, като по този начин определи цена на въглеродните емисии.

Прилагането на СТЕ на ЕС е споделена компетентност:

  • Комисията предприема действия, когато са необходими еднакви условия за прилагане на равнището на ЕС, за да се гарантира хармонизиран подход във всички държави членки, например за разпределянето на безплатни квоти и за мониторинг, докладване и проверка на емисиите;
  • държавите членки предоставят квоти на своите промишлени оператори и проследяват и валидират действителните емисии в съответствие с предписаното количество. Някои държави членки поддържат тръжни платформи. Също така държавите изразходват приходите от СТЕ за действия в областта на климата.

Разпределяне на усилията

Регламентът за разпределяне на усилията се отнася до емисиите от вътрешния транспорт (с изключение на въздухоплаването), сградите, селското стопанство, отпадъците и малките промишлени инсталации в ЕС. До 2030 г. тези емисии ще бъдат намалени с 40 % в сравнение с нивата от 2005 г.

Всички държави от ЕС участват в тези усилия, като националните цели варират между -10 % и -50 %. Те отговарят за постигането на тези цели чрез комбинация от мерки на европейско и национално равнище. В рамките на дадена държава членка за някои от мерките може да отговарят местните или регионалните власти.

Земеползване, промени в земеползването и горско стопанство (ЗПЗГС)

С Регламента за ЗПЗГС се въвежда цел на ЕС за нетни поглъщания на въглерод чрез естествени поглътители в размер на -310 милиона тона CO₂ еквивалент до 2030 г. За всяка държава членка има конкретни цели.

Държавите членки отговарят за своите поглъщания на въглерод и тяхното увеличаване, за да постигнат новата цел на ЕС. Те разполагат с много мерки за подобряване на управлението на земите си, включително устойчиво управление на горите или възстановяване на торфищата. Държавите актуализират своите стратегически планове по общата селскостопанска политика (ОСП), за да отразят по-високите амбиции за поземления сектор.

Стандарти за емисиите на CO₂ от леки и лекотоварни автомобили

Всички нови леки и лекотоварни автомобили, продавани в ЕС от 1 януари 2035 г. нататък, трябва да са с нулеви емисии, като има конкретни цели за намаляване на емисиите от 2030 г. нататък в сравнение с нивата от 2021 г. Също така всяка година се определят конкретни цели за всеки производител.

Държавите членки играят решаваща роля в това отношение, защото успехът на тази нова политика ще зависи от увеличаването на броя на зарядните станции в цяла Европа. Съгласно регламента за изграждане на инфраструктура за алтернативни горива държавите членки, с помощта на местните органи, ще увеличат капацитета за зареждане в съответствие с продажбите на автомобили с нулеви емисии и ще инсталират станции за зареждане с електроенергия и с гориво по главните магистрали.

Подкрепа за всички при екологичния преход

Освен законодателството ЕС предлага финансова подкрепа на държавите членки, градовете, регионите, предприятията и уязвимите групи, за да им помогне при осъществяването на екологичния преход. Финансовата подкрепа е под различни форми, например програма LIFE, Социалния фонд за климата, Фонда за иновации и Модернизационния фонд.