Przejdź do treści głównej
Climate Action

Przejrzystość finansowania działań związanych z klimatem na całym świecie

Coraz większe kwoty przeznaczane są na finansowanie na całym świecie działań związanych ze zmianą klimatu, dlatego w budowaniu zaufania duże znaczenie ma przejrzystość.

Coraz większe kwoty przeznaczane są na finansowanie na całym świecie działań związanych ze zmianą klimatu, dlatego w budowaniu obopólnego zaufania w relacji między krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się duże znaczenie ma przejrzystość. Przyczynia się ona również do zwiększenia skuteczności finansowanych działań.

Postępy w realizacji celu polegającego na udostępnianiu 100 mld dolarów

Komisja Europejska i wiele państw członkowskich aktywnie wspierają inicjatywy mające na celu poprawę metod sprawozdawczości i zwiększenie dostępności danych na temat wsparcia finansowego dla krajów rozwijających się.

Inicjatywy te obejmują Komitet Pomocy Rozwojowej OECD, techniczną grupę roboczą, sieć badawczą OECD ds. śledzenia finansowania działań w związku ze zmianą klimatu oraz inicjatywę na rzecz przejrzystości pomocy.

Inicjatywy te umożliwiają śledzenie postępów na drodze ku osiągnięciu wspólnego celu krajów rozwiniętych, jakim jest udostępnianie 100 mld dolarów rocznie do 2025 r. włącznie.

Unijne ramy sprawozdawczości

Obecne unijne ramy sprawozdawczości w zakresie finansowania działań związanych z klimatem opierają się na rozporządzeniu UE w sprawie zarządzania unią energetyczną przyjętym w 2018 r.

Zobowiązuje ono kraje UE do przedkładania rocznych sprawozdań dotyczących wsparcia finansowego dla krajów rozwijających się oraz zrealizowanych na ich rzecz działań z zakresu budowania potencjału oraz transferu technologii.

Finanse są również jednym z tematów rocznych sprawozdań UE z realizacji działań w dziedzinie klimatu.

Międzynarodowe ramy sprawozdawczości

Na poziomie międzynarodowym strony Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) co dwa lata informują o wsparciu finansowym, jakiego udzieliły krajom rozwijającym się.

Od 2024 r. sprawozdawczość ta prowadzona będzie według nowych zasad uzgodnionych na konferencji klimatycznej w Katowicach w 2018 r., gdzie ustanowiono wzmocnione ramy przejrzystości na mocy porozumienia paryskiego.

W grudniu 2019 r. UE przedstawiła czwarte sprawozdanie dwuletnie, obejmujące informacje na temat środków finansowych i transferu technologii.