Skip to main content
Climate Action

EU Action

Through the European Green Deal, the EU is committed to becoming climate-neutral by 2050 while leaving no one behind. To achieve this goal, we are taking action on multiple fronts.

policy_european-green-deal

Evropský právní rámec pro klima

Účelem Evropského právního rámce pro klima je uzákonit cíl stanovený v Zelené dohodě pro Evropu, tj. dosáhnout do roku 2050 tzv. klimatické neutrality...

policy_fluorinated-greenhouse-gases

Fluorinated greenhouse gases

Fluorinated gases (‘F-gases’) are very powerful greenhouse gases found in everyday products such as refrigerators or air conditioning.

Carbon removals

Udržitelné uhlíkové cykly

Uhlík je základním stavebním kamenem živých organismů, ale i našich společností a ekonomik. Je součástí naší DNA i potravin, které konzumujeme, produktů, které každý den používáme, paliv, z nichž se vyrábí energie pro naše domácnosti a která pohánějí vozidla i stroje v továrnách, a najdeme ho v materiálech, které používáme k výstavbě měst.

policy_forests-and-agriculture

Land use sector

Find out about the crucial role the land use sector plays in fighting climate change, and what the EU is doing in this field.

policy_transport-emissions

Transport

Transport represents almost a quarter of Europe's greenhouse gas emissions and is the main cause of air pollution in cities.

policy_protecting-the-ozone-layer

Ozone layer

Why the ozone layer matters and what we’re doing to protect it.