Skip to main content
Climate Action

Panaudokite pakartotinai ir perdirbkite

Atliekos ne tik teršia orą, požeminį vandenį ir dirvožemį, bet taip pat į atmosferą išskiria CO2 ir metaną ir taip prisideda prie klimato kaitos.

ES susidarančių atliekų kiekis auga ir šiuo metu siekia 3 mlrd. tonų per metus. Šiuo metu visoje ES tik 40 % buitinių atliekų yra panaudojamos pakartotinai arba perdirbamos.

Pakartotinis naudojimas

reuse_01_en
  • Dar kartą panaudokite popierių. Juodraščiui arba pirkinių sąrašui panaudokite kitą naudoto popieriaus lapo pusę, o ne švarų lapą.
  • Padovanokite senus elektros prietaisus, pavyzdžiui, mokykloms arba bendruomenių centrams, kad jais pasinaudoti galėtų kiti.
  • Pirkite įkraunamąsias baterijas, kurias galima pakartotinai naudoti daug kartų. Baterijų, kai baigiasi jų gyvavimo ciklas, nepamirškite atiduoti perdirbti!
  • Mainykite, parduokite arba dovanokite jums nebereikalingus drabužius, baldus ir namų apyvokos daiktus. Užuot pirkę naujus daiktus, apsvarstykite galimybę juos pasiskolinti, nuomotis arba pirkti naudotus.

Perdirbimas

    reuse_02_en.gif
    • Perdirbant taupoma energija ir mažinamas išmetamųjų teršalų kiekis. Perdirbus vieną aliuminio skardinę galima sutaupyti 90 % energijos, kurios reikia naujai skardinei pagaminti. Perdirbant 1 kg popieriaus užuot jį išmetus į sąvartyną galima išvengti beveik 1 kg CO2, taip pat metano išmetimo.
    • Pasidomėkite, kokių rūšių atliekos gali būti perdirbamos jūsų vietovėje. Nepamirškite nuo kitų atliekų atskirti stiklo, popieriaus, plastiko ir skardinių. Perdirbimo įmonės gali perdirbti vis daugiau rūšių plastiko – paieškokite informacijos, kokia padėtis ten, kur gyvenate.
    • Neišmeskite elektroninių prietaisų. Elektronikos gaminiai gaminami iš vertingų išteklių ir medžiagų, kuriuos galima perdirbti, pavyzdžiui, metalų, plastikų ir stiklo. Jiems išgauti ir pagaminti reikia energijos. Atneškite juos į vietos surinkimo punktą arba grąžinkite pardavėjui.
    • Išsekusį savo automobilio akumuliatorių nuvežkite į priėmimo punktą. Paprastai galima perdirbti ir senas padangas.
    • Kompostuokite. Organines atliekas, pvz., vaisius ir daržoves, kiaušinių lukštus arba kavos tirščius, verčiau išmesti į kompostą namuose, o ne į sąvartyną. Oro veikiamame komposte atliekos suyra ir tampa natūraliomis trąšomis. Sąvartyne be oro jos rūgsta ir išmeta šiltnamio efektą sukeliantį metaną.