Přejít na hlavní obsah
Climate Action
Zpráva14. května 2024Generální ředitelství pro oblast klimatuOdhadovaná doba čtení: 7 min

5 věcí, které byste měli vědět o elektromobilech

Věděli jste, že...? Na dopravu připadá čtvrtina všech emisí skleníkových plynů v EU – a za 70 % tohoto množství odpovídá doprava silniční. Tyto emise pocházejí především z benzinových a naftových automobilů.

5 things you should know about electric cars

V zájmu snížení emisí přijala Evropská unie v loňském roce právní předpis, který má zajistit, aby měly všechny nové osobní automobily a dodávky prodávané od roku 2035 v Evropě nulové emise.

Již v roce 2023 byla nejoblíbenější alternativou k benzinovým a naftovým vozidlům bateriová elektrická vozidla – představovala více než 14,6 % všech nových automobilů prodaných v EU. Podíl plug-in hybridních elektrických automobilů činil dalších 7,7 %. Takže více než jedna pětina nových automobilů prodávaných v Evropě lze nyní nabíjet elektricky.

Zde je pět nejdůležitějších věcí, které byste měli o bateriových elektromobilech vědět:

  1. Bateriové elektromobily mají nižší environmentální stopu než konvenční automobily
    • Nemají výfuk a při jízdě se z nich neuvolňují zplodiny, což je lepší jak pro klima, tak pro kvalitu ovzduší.
    • Zároveň jsou energeticky účinnější, protože ve srovnání s ekvivalentními konvenčními automobily spotřebovávají na kilometr méně než třetinu energie. U spalovacích motorů se totiž významná část energie vyplýtvá v podobě tepelné ztráty. Elektromotory bateriových elektrovozidel mají hodnoty účinnosti nad 90 %, zatímco spalovací motory podobné velikosti jen zřídka překračují 40 %.
    • Elektřina používaná k napájení bateriových elektrovozidel se stále častěji vyrábí z čistých obnovitelných zdrojů energie, jako je solární nebo větrná energie, což znamená, že tato vozidla mají na svědomí obecně méně emisí skleníkových plynů. Díky nárůstu výroby energie z obnovitelných zdrojů se množství skleníkových plynů emitovaných na jednotku elektřiny vygenerované v EU snížilo o polovinu již v období 1990–2023 a lze očekávat, že objem emisí bude v budoucnu dále klesat.
    • Celkový objem emisí skleníkových plynů vyprodukovaných za celý cyklus životnosti elektromobilu (od těžby surovin na výrobu vozidla a baterie po fázi recyklace na konci životnosti vozidla) je výrazně nižší než u rovnocenných konvenčních automobilů poháněných fosilními palivy. Studie Komise z roku 2020 potvrdila, že průměrný klimatický dopad životního cyklu bateriových elektromobilů nižšího středního třídy v EU činil přibližně 45 % dopadu automobilu na benzín a 53 % dopadu automobilu se vznětovým motorem. Vzhledem k pokračující dekarbonizaci skladby zdrojů elektrické energie v EU bude dopad těchto aut na životní prostředí i nadále klesat.
    • Bateriová elektrická vozidla produkují také mnohem méně hluku, což výrazně snižuje hlukové znečištění, které má negativní vliv jak na člověka, tak na volně žijící zvířata. Věděli jste, že v EU je škodlivým úrovním hluku ze silniční dopravy vystaveno přibližně 95 milionů lidí?
  2. Účinnost baterií do elektromobilů se stále zvyšuje, jsou získávány udržitelně a lze je recyklovat.
    • Díky výzkumu a technologickému pokroku se výkonnost baterií zlepšuje. Jsou již schopny odolat několika tisícům cyklů nabíjení/vybíjení, a mají tak delší životnost.
    • Rychle se vyvíjejí nové generace baterií, jejichž výroba si vyžaduje méně surovin. EU do výzkumu a výroby těchto baterií investuje nemalé prostředky. Současné baterie obvykle obsahují lithium a grafit, někdy i nikl, kobalt anebo mangan.
    • EU přijímá opatření ke zvýšení udržitelnosti baterií a vozidel. Vydala nová pravidla pro získávání surovin, která doplňují zvýšené úsilí o zmírnění veškerých nepříznivých dopadů, pokud jde o pracovní práva, lidská práva a ochranu životního prostředí, a to jak v rámci EU, tak ve třetích zemích. V Unii existují rovněž pravidla pro recyklaci baterií a surovin potřebných pro výrobu baterií. Kromě toho Komise rovněž navrhla pravidla pro vozidla s ukončenou životností a jejich součástky s cílem předcházet vzniku odpadu a omezovat jeho objem.
  3. Dojezdová vzdálenost bateriových elektrických automobilů se neustále zvyšuje a rozšiřuje se i dobíjecí síť v celé EU
    • Pro každodenní dojíždění je jízdní dosah bateriových elektrických automobilů více než dostatečný. V roce 2022 mělo 57 % bateriových elektromobilů na trhu dojezd více než 385 km po jednom nabití, přičemž dalších 34 % vozů mělo jízdní dosah mezi 235 a 384 km. Více než 90 % elektromobilů vás tak dnes může po jednom dobití dovézt do vzdálenosti přes 235 km. Tato hodnota se přitom neustále zvyšuje. To znamená, že na přesun z Bruselu do Amsterodamu, z Janova do Cannes, z Rigy do Tartu nebo z Budapešti do Bratislavy byste museli nabíjet jen jednou!
    • Síť dobíjecích stanic se rychle rozšiřuje, a to i díky novým právním předpisům EU. Počet veřejně přístupných dobíjecích stanic v EU se mezi lety 2021 a 2023 více než zdvojnásobil, a to na přibližně 630 000. Řidiči elektrických vozidel tak mají k dispozici mnoho dobíjecích možností. Členské státy se dohodly, že zajistí, aby dobíjecí infrastruktura v budoucnu nadále rostla souběžně s vozovým parkem elektrických vozidel. Cestování s elektrovozidly bude v celé EU od roku 2025 ještě snazší – tehdy budou muset být na hlavních dopravních trasách nainstalovány dobíjecí stanice každých 60 km.
    • Jednodušší a rychlejší nabíjení Průměrná rychlost dobíjení se od roku 2011 více než ztrojnásobila. U tzv. „rychlých dobíjecích stanic“ je průměrná rychlost dobíjení vyšší než 100 km za 10 minut. Takto rychle lze elektromobil v EU dobít u téměř 13 % veřejně přístupných dobíjecích stanic. Kromě toho budou všechny veřejné dobíjecí stanice dostupné jak pro účastníky s předplacenou službou, tak pro náhodné uživatele s možností platit kreditní kartou nebo chytrým telefonem.
  4. Provoz bateriových elektromobilů je levnější než u konvenčních automobilů
    • Při srovnávání nákladů na koupi automobilu je důležité mít na paměti, že elektromobily spotřebovávají méně energie a mají nižší potřebu údržby než konvenční vozy. V důsledku toho jsou celkové náklady na elektromobil nižší než na ekvivalentní běžné vozidlo, a to po celou dobu životnosti vozidla.
    • Podle prognózy společnosti BloombergNEF se očekává, že koupě bateriového elektrického vozidla v Evropě bude v letech 2025–2028 levnější než pořízení srovnatelného konvenčního automobilu, samozřejmě v závislosti na typu vozidla. Ceny by se měly snížit mimo jiné v důsledku poklesu cen baterií, novým cenově dostupným modelům automobilů a rostoucímu trhu s vozy střední třídy a s ojetými automobily.
    • Několik členských států EU zavedlo pobídky k nákupu na podporu kupujících. Plán EU na podporu oživení a odolnosti pak pomáhá některé z těchto režimů financovat.
    • U bateriových elektrických aut je nenáročná, méně nákladná údržba – například mají méně pohyblivých či odnímatelných součástek, nemají spojku ani olejové okruhy a jejich brzdy (tzv. regenerativní) se výrazně méně opotřebovávají. Nikdy se tak už nemusíte zabývat výměnou oleje!
  5. Bateriové elektromobily jsou bezpečné: při řízení i dobíjení
    • Vztahují se na ně stejné bezpečnostní požadavky jako na konvenční automobily, zejména pokud jde o pasivní bezpečnost (ochrana cestujících ve vozidle, bezpečnostní pásy, airbagy a konstrukční prvky vozidla) i aktivní bezpečnost (systémy, které mají předcházet nehodám, protiblokovací brzdový systém, systém regulace prokluzu kol, elektronický stabilizační program).
    • Bateriové elektromobily musí rovněž splňovat další požadavky, které jsou specifické pro jejich elektrické systémy. Baterie jsou například důkladně testovány a musí splňovat určité normy, aby se zabránilo potenciálním rizikům (jako je požár nebo únik kapaliny). Měli byste však i nadále řídit bezpečně podle pravidel jako v běžném automobilu!

Tak to bylo 5 bodů, kterými jsme se pokusili vyvrátit některé mýty a pochybnosti o politice EU v oblasti automobilů s nulovými emisemi. Evropská unie přispívá k tomu, abyste se při jízdě autem cítili pohodlně i bezpečně. Zvolíte-li vozidlo s nulovými emisemi, můžete navíc prospět vašemu zdraví, chránit planetu... a ušetřit. Evropa je připravena přejít na spolehlivou, cenově dostupnou a bezpečnou budoucnost šetrnou ke klimatu.

Podrobnosti

Datum zveřejnění
14. května 2024
Autor /Autorka
Generální ředitelství pro oblast klimatu