Kodus on väheste vahenditega võimalik säästa energiat ja raha ning aidata heitkoguseid vähendades kaasa kliima kaitsmisele.
Kodumajapidamised tekitavad ELis praegu umbes veerandi otsesest CO2 koguheitest. Kas teadsite, et kolm neljandikku ELis kodudes kasutatavast energiast kulub kütte- ja jahutussüsteemidele?
Kütte- ja jahutussüsteemid

- Ärge soojendage vett liiga kuumaks. Kontrollige, et boileri maksimumtemperatuur oleks 60 °C, et see töötaks tõhusalt ja hügieeniliselt.
- Kasutage termostaati arukalt. Kas teadsite, et teie kodu ei lähe sellest kiiremini soojaks, kui te termostaadil kõrgema temperatuuri valite? Sellel on mõju ainult teie kodu maksimumtemperatuurile.
- Tõmmake kuumadel päevadel ette kardinad või rulood, et päike vähem sisse paistaks.
- Jahutamiseks kasutage ventilaatorit. Ventilaatorid kasutavad palju vähem energiat kui kliimaseadmed.
Soojustus

- Vahetage ühekordsed aknad kahekordsete vastu. Kahekordsete akendega kodus läheb kaduma 50–70 % vähem soojust.
- Kahekordsete akende paigaldamine ei ole võimalik? Paksud kardinad või eemaldatavad akende soojustuspaneelid aitavad samuti takistada külma õhu voolu teie koju.
- Tuuletõmbuse tõttu võib kaduma minna väga palju soojust. Säästate energiat, kui tihendate aknad ja uksed. Isegi võtmeaukudele ja postkastiavadele katete lisamisel võib olla suur mõju.
- Soojustage kuumaveepaagid, keskküttetorud ja seintes olevad õõnsused. Kui teil ei ole võimalik soojustada seintes olevaid õõnsusi, paigaldage radiaatori taha seinale soojust peegeldav kiht.
Köögis

- Ostke energiatõhusad seadmed. ELis on paljudel sellistel igapäevatoodetel nagu külmkappidel, nõudepesumasinatel ja praeahjudel ELi energiamärgis, et teil oleks lihtsam valida kõige energiatõhusam toode. Toodete energiatõhususe kõrgeim klass on A+++ ja kõige vähem tõhus G. A+++ märgistusega nõudepesumasin kasutab poole vähem energiat kui näiteks D-klassi nõudepesumasin.
- Kontrollige, et teie praeahi oleks korralikult tihendatud. Kui teil on kavas osta uus praeahi, valige kindlasti A-klassi kuuluv mudel – see aitab teil võrreldes D-klassi mudeliga säästa ligikaudu 200 eurot kogu selle kasutusaja jooksul.
- Ärge peske nõusid käsitsi, kui teil on nõudepesumasin. Kaasaegsed nõudepesumasinad kulutavad vähem vett ja energiat ning paljudel neist on säästliku pesu režiim „Eco“. Kasutage aga ainult täis masinat.
- Keetke ainult nii palju vett, kui teil tõesti vaja on. Kui juba keema läinud vesi on veekeedukannus olnud mõned minutid, ei ole seda vaja uuesti keeta.
Peske pesu arukalt

- Pange oma pesumasin täis. Ärge peske korraga ainult paari riideeset. Oodake, kuni pesu on kogunenud terve masina jagu, kuid ärge pange masinasse rohkem pesu, kui maksimaalselt lubatud.
- Valige sobivatest temperatuuridest kõige madalam. Tänapäeval kasutatavad pesuvahendid on nii tõhusad, et enamus riideid saavad puhtaks ka madalal temperatuuril.
- Ärge kasutage eelpesu, kui teie riided ei ole eriti mustad.
- Vältige pesukuivati kasutamist. Ühe kuivatustsükli peale võib kuluda kuni kaks korda rohkem energiat kui pesumasina tavalise pesutsükli peale.
Säästke elektrit

- Asendage hõõg- või halogeenpirnid energiatõhusamate pirnidega. Ühe LED-lambi abil võite selle ligikaudu 20-aastase kasutusaja jooksul elektriarvetelt säästa rohkem kui 100 eurot.
- Lülitage oma seadmed välja. 2016. aastal või varem toodetud internetiühendusega nutitelerid, printerid ja mängukonsoolid võivad ooteolekus kulutada kuni 80 vatti elektrit. Et mitu seadet mugavalt korraga välja lülitada, võite kasutada mitme pistikupesaga pikendusjuhet.
- Paluge oma energiatarnijal paigaldada nutiarvesti. Elektri ja gaasi nutiarvestid võivad aidata vähendada teie energiatarbimist kuni 3 %.
- Kasutage rohelist energiat. Enamik energiatarnijaid pakuvad nn rohelise energia tariife, et suurendada selliste taastuvate energiaallikate nagu tuule- ja päikeseenergia kasutamist. Päikesepaneelide paigaldamine kodu katusele võib teil aidata toota osa kodus vajaminevast energiast.