Pāriet uz galveno saturu
Climate Action
Raksts par jaunumiem2015. gada 25. novembrisKlimata politikas ģenerāldirektorāts

Komisija pirmajā uzaicinājumā iesniegt projektus, ko rīkoja saskaņā ar “LIFE” klimata politikas programmu, piešķir darbību dotācijas 26 projektiem

Komisija piešķir darbību dotācijas 36,75 miljonu eiro apmērā 26 projektiem 22 dalībvalstīs. Šo projektu mērķis ir mazināt klimata pārmaiņas, sekmēt pielāgošanos un pārvaldību klimata jomā, kā arī vairot informētību. Tie demonstrē konkrētus veidus, kā...

164548875_1.jpg

Komisija piešķir darbību dotācijas 36,75 miljonu eiro apmērā 26 projektiem 22 dalībvalstīs. Šo projektu mērķis ir mazināt klimata pārmaiņas, sekmēt pielāgošanos un pārvaldību klimata jomā, kā arī vairot informētību. Tie demonstrē konkrētus veidus, kā iespējams sekmēt ES mērķu sasniegšanu klimata jomā.

ANO klimatam veltītās konferences priekšvakarā, kas notiks šī mēneša beigās Parīzē, Komisija piešķir darbību dotācijas 26 ar klimata pārmaiņām saistītiem projektiem, kurus īsteno visā ES.

Projekti ir visai daudzējādi — sākot ar kūdras purvu atjaunošanu Latvijā, plūdu novēršanu Itālijā, ilgtspējīgu asfalta ražošanu Spānijā un beidzot ar piena lopkopības radīto siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšanu Beļģijā, Luksemburgā un Dānijā.

Šiem projektiem, kas aptver 22 dalībvalstis, atvēlētie kopējie ieguldījumi sasniedz turpat 73,9 miljonus eiro, un ES nodrošina līdzfinansējumu 36,75 eiro apmērā. Četriem papildu projektiem līdzekļus piešķirs 2015. gadā; līdz ar to tiks ieguldīts paredzētais gada budžets 44,26 miljoni eiro.

Par klimata politiku un enerģētiku atbildīgais Eiropas Komisijas loceklis Migels Ariass Kanjete paziņoja: “Šie projekti parāda ES atbalstu konkrētām metodēm, kas liktas lietā, lai sasniegtu mūsu mērķus klimata jomā. Tie parāda, ka novatoriskas idejas, kā samazināt siltumnīcefekta gāzu emisiju un pielāgoties sekām, ko rada klimata pārmaiņas, ir ieviestas visā Eiropā. Parīzes samita priekšvakarā programma “LIFE” palīdz inovatīviem risinājumiem, kas sekmēs pāreju uz resursefektīvu un pret klimata pārmaiņām noturīgu ekonomiku, sabiedrību ar mazām oglekļa dioksīda emisijām.”

Šie projekti ir pirmie, kas saņem naudu no programmas “LIFE” finansējuma projekta “Rīcība klimata jomā” , kas ir jauna programmas “LIFE” klimata sadaļai atvēlēta finanšu pozīcija. Atbilstīgi programmas “LIFE” apakšprogrammai “Rīcība klimata jomā” rīkotajā pirmajā uzaicinājumā iesniegt projektus, kas tika izsludināts 2014. gadā, līdzfinansējumam tika izvirzīti 189 projekti. Atlasītie projekti aprakstīti zemāk.

Programma “LIFE” ir ES finanšu instruments rīcībai vides un klimata jomā. Programmas “LIFE” apakšprogrammas “Rīcība klimata jomā” budžets 2014.–2020. gadā ir 864 miljoni eiro pašreizējās cenās. Tiem, kas vēlas saņemt finansiālo atbalstu programmas “LIFE” ietvaros, Komisija rīko ikgadējus uzaicinājumus iesniegt projektus. Nākamo šādu uzaicinājumu paredzēts rīkot 2016. gada pavasarī.

Lasiet vairāk te:

Projekti, kuru mērķis ir mazināt klimata pārmaiņu sekas, programmas “LIFE” ietvaros

BEĻĢIJA (2 projekti – 4,6 miljoni eiro)

LIFE DRB (Cockerill Maintenance & Ingénierie): Projekts “LIFE DRB” demonstrē inovatīvu, patentētu degkameras tehnoloģiju, divkāršu reģeneratīvu degkameru, ko rūpnieciskā mērogā pirmo reizi izmanto uzņēmumā “ArcelorMittal” Gentē (Beļģija). Šī tehnoloģija inovatīvā sadegšanas procesā degkamerā ļauj iepriekš uzkarsēt domnas gāzi un gaisu, potenciāli samazinot dabasgāzes izmantojumu atkārtotā uzkarsēšanā par 90 %.

Projekta rezumējums

LIFE-Dairyclim (Ljēžas Universitāte): Šī projekta mērķis ir mazināt globālās sasilšanas sekas un siltumnīcefekta gāzu emisiju piena lopkopībā, optimizējot barošanas stratēģijas. Šīs stratēģijas izmēģinās pilotfermās Beļģijā, Luksemburgā un Dānijā, kur iecerēts samazināt metāna emisijas par 10 %. Projekts piena lopkopībā arī atbalstīs pļavu kā oglekli absorbējošu ekosistēmu izmantojumu, un tiks izstrādātas pamatnostādnes, kas ļaus nodrošināt rezultātu izplatīšanu un iespēju tos sasniegt arī citur.

Projekta rezumējums

KIPRA (1 projekts – 1 miljons eiro)

LIFE+ ORGANIKO (Kipras Tehnoloģijas Universitāte): Šajā projektā aplūko bioloģiskās lauksaimniecības produktu salīdzinošās priekšrocības attiecībā pret parastās lauksaimniecības produktiem, liekot lietā indikatorus, kas izsaka globālās sasilšanas seku mazināšanas efektivitāti un agronomisko un vides kvalitāti. Tas ļaus izstrādāt stratēģisku valsts plānu globālās sasilšanas seku mazināšanai lauksaimniecībā, pateicoties bioloģiskās lauksaimniecības produktu veicināšanai Kipras ekonomikā. Paredzamais rezultāts ir pirmkārt oglekļa dioksīda un slāpekļa oksīds emisijas samazināšanās par 5 %.

Projekta rezumējums

SOMIJA (1 projekts – 2 miljoni eiro)

OPAL-Life (Somijas Dabas resursu institūts): Šis projekts īstenos līdzdalības pieeju, izstrādājot instrumentus un metodes, kuru mērķis ir atbalstīt lauksaimniecības un vides politiku un līdz ar to arī aizsargāt iztikas līdzekļus un labklājību laukos, kā arī mazināt lauksaimniecības ietekmi uz vidi. Ir iecerēts kombinēt ilgtspējīgu ekstensīvu lauksaimniecību, kurā veido ražīgas kultūraugu sugas, un lopkopību ar zemu siltumnīcefekta gāzu emisiju.

Projekta rezumējums

FRANCIJA (2 projekti – 6,7 miljoni eiro)

LIFE Conipher (VICAT): Šajā projektā aplūko to, kā augsti efektīvu fotoelementu izolācijas pārklājumu var izmantot mājokļos, lai uzlabotu energoefektivitāti un ēku noturību pret klimata pārmaiņām. Tas ļaus izgatavot pirmos ekspluatācijai gatavos paneļus vienkāršai, ātrai un “dziļai” renovācijai. Šiem paneļiem, kuru izgatavošanā 85 % apmērā izmantoti otrreizēji pārstrādāti materiāli, būtu jāsamazina primārais energopatēriņš par 60 % un siltumnīcefekta gāzu emisija par 75 %.

Projekta rezumējums

LIFE BEEF CARBON (Francijas Lopkopības institūts): Šis projekts popularizē inovatīvas lopkopības sistēmas un saistītu praksi, kas garantē liellopu fermu tehnisku, ekonomisku, ekoloģisku un sociālu ilgtspēju. Projekta partneri iepazīstinās ar pasākumiem, kas mazinās liellopu audzēšanas izraisīto oglekļa dioksīda emisiju ietekmi Francijā, Itālijā, Īrijā un Spānijā. Ieviešot valsts rīcības plānus, varētu panākt, ka liellopu audzēšanas oglekļa emisiju ietekme 10 gados samazinās par turpat 15 %.

Projekta rezumējums

GRIEĶIJA (1 projekts – 1,9 miljoni eiro)

LIFE CLIMATREE (Pilsētvides un cilvēkresursu institūts): Šajā projektā iecerēts izstrādāt novatorisku metodoloģiju un sniegt politikas veidotājiem inovatīvu instrumentu, kas ļaus noteikt oglekļa dioksīda daudzumu, ko absorbē daudzgadīgās kokaudzēšanas kultūras Vidusjūras reģionā. Šī projekta mērķis ir uzlabot oglekļa dioksīda piesaistītāju uzskaiti ES un apzināt līdzekļus, kas ļautu iekļaut kokaudzēšanas kultūras aprēķinos, novērtēt kokaudzēšanas kultūru sociālekonomiskās priekšrocības oglekļa dioksīda piesaistē un sniegt vadlīnijas kokaudzētājiem.

Projekta rezumējums

ITĀIJA (1 projekts – 1,5 miljons eiro)

LIFE FoResMit (Florences Agrobioloģijas un augsnes pētniecības centrs): Projekta mērķis ir atjaunot degradētos skujkoku mežus Itālijas un Grieķijas piepilsētas zonās. Šis projekts definēs pamatnostādnes jautājumā par labu praksi mežkopībā, tostarp inovatīvu kopšanas cirti, kuras mērķis ir uzlabot ekoloģisko stabilitāti un vairot noturību, izturību un mežu potenciālu klimata pārmaiņu mazināšanā.

Projekta rezumējums

LATVIJA (1 projekts – 1,8 miljons eiro)

LIFE Restore (Dabas aizsardzības pārvalde): Projekta “LIFE Restore” mērķis ir degradēto kūdrāju ilgtspējīga apsaimniekošana un atkalizmantošana Latvijā. Šis projekts izstrādās metodi, kas ļaus noteikt siltumnīcefekta gāzu emisijas daudzumu, ko rada apsaimiekotie purvi Latvijā, un izstrādās lēmumpieņemšanas atbalsta instrumentu, lai optimizētu bioloģiskās daudzveidības atjaunināšanas sekas, ekonomisko izaugsmi un klimata pārmaiņu mazināšanu ilgtermiņā. Projekts sniegs arī degradēto kūdrāju sarakstu un datubāzi, kā arī atbalstu politikas veidotājiem. Projekta ietvaros veikto pasākumu rezultātā oglekļa dioksīda emisijai būtu jāsamazinās par turpat 227 tonnām gadā.

Projekta rezumējums

SPĀNIJA (5 projekti – 10,5 miljoni eiro)

LIFE_FERTILIFE (SISTEMAS AVANZADOS ENERGÉTICOS): Šī projekta mērķis ir izstrādāt prototipu, kas ļaus piesaistīt oglekļa dioksīda emisijas, ko rada keramikas izstrādājumu rūpnīca, un tās atkārtoti izmantot, lai gazificētu kultūraugiem domāto ūdeni. Tas parādīs, ka ir pamatoti izmantot fertizācijas metodes citrusaugu kultūru audzēšanā Valensijas reģionā. Piesaistot un atkārtoti izmantojot 30-50 % rūpnīcas radītās oglekļa dioksīda emisijas, projektam būtu jāsamazina augsnes respirācijas vērtības par 5-10 %. Tas ļaus ierobežot organisko vielu sadalīšanos augsnē.

Projekta rezumējums

LIFE BATTLE-CO2 (Fundación CARTIF): Šis projekts demonstrēs biomasas kā alternatīva kurināmā iekļaušanu asfalta ražošanā. Tas ļaus izstrādāt jaunu ražotnes konfigurāciju, ieviešot ražošanas procesu, kas ir pilnībā brīvs no fosilā kurināmā un par 80 % samazina siltumnīcefekta gāzu emisiju. Asfaltu izmantos reālā ceļu būves situācijā. Projekts arī ļaus izstrādāt ražojuma kategorijas noteikumus, lai saņemtu pirmo vides ietekmējuma deklarāciju šim asfaltam. Turklāt pelnus, kas izveidojušies biomasas sadegšanas rezultātā, izmēģinās kā augsnes stabilizēšanas materiālu.

Projekta rezumējums

LIFE METHAmorphosis (FCC AQUALIA): Šī projekta mērķis ir izveidot divas inovatīvas ūdens attīrīšanas sistēmas, kas ļautu iegūt lētu biometānu, kas izmantojams automašīnu darbināšanai. Vienu sistēmu izmantos pilsētu notekūdeņiem un otru lauksaimniecības vircai. Šīm sistēmām būtu jāsamazina procesu enerģētiskās vajadzības par 70 % un siltumnīcefekta gāzu emisijas par 80 %. Iegūtā biometāna komerciālo potenciālu izmēģinās autobūves nozarē.

Projekta rezumējums

LIFE Blue Natura (Andalūzijas Reģionālā Vides un telpiskās plānošanas ministrija): Projektā iecerēts noteikt oglekļa dioksīda depozītu apjomus un piesaistes rādītājus jūraszāļu pļavām Andalūzijā (“zilais ogleklis”). Iegūtā informācija ļaus aptuveni novērtēt šo dzīvotņu sniegtos vides pakalpojumus, stimulēt atjaunināšanas projektus un ieviest politiku, kas ļauj mazināt klimata pārmaiņās un pielāgoties tām.

Projekta rezumējums

LIFE DEMOWAVE (Quantum Innovative S.L.): Šī projekta mērķis ir parādīt divu viļņu enerģijas pārveidotāju ilgtspēju elektrības ražošanai augstas enerģētiskās kapacitātes piekrastēs. Divi 25 Kw prototipi tiks uzstādīti Galīsijas krastos. Projektā novērtēs to ilgtspējas potenciālu un sociālekonomiskās pārveides iespējas un izskaidros to ekoloģiskās priekšrocības, tostarp tās, kas saistītas ar oglekļa dioksīda un citu piesārņotāju pēdas samazināšanu salīdzinājumā ar citām tehnoloģijām.

Projekta rezumējums

ZVIEDRIJA (1 projekts – 5,8 miljoni eiro)

EffiSludge for LIFE (Scandinavian Biogas Fuels AB): Šī projekta mērķis ir sekmēt papīra ražošanu, kas ir ilgtspējīga un efektīvāka resursu izmantošanas ziņā, taupot enerģiju, ko izmanto notekūdeņu attīrīšanā un ievērojami paaugstinot tādas biogāzes ražošanas potenciālu, kura iegūta no notekūdeņiem, kas rodas šajā sektorā. Projekts ļaus ieviest inovatīvu procesu izmēģinājuma ražotnē, izmainot aerobās bioapstrādes procesu, lai palielinātu izmantojamo notekūdeņu apjomu. Elektrības patēriņam notekūdeņu aerobajā apstrādē būtu jāsamazinās par vismaz 50 % uz notekūdeņu vienību.

Projekta rezumējums

Programmas “LIFE” projekti, kuru mērķis ir pielāgošanās klimata pārmaiņām (PKP)

GRIEĶIJA (2 projekti – 3,9 miljoni eiro)

LIFE AgroClimaWater (Spyridis A. - Koutalou V. G.P. HYETOS): Šī projekta mērķis ir sagatavot lauksaimniecības sektoru, lai tas varētu pielāgoties klimata pārmaiņām. Tas tiks darīts, izstrādājot stratēģiju, pēc kuras lauksaimniecība pielāgosies klimata pārmaiņām, un ieviešot stratēģijas, kā lauksaimnieki atlasītās lauksaimnieku organizācijās pielāgosies ūdens pārvaldībai. Projekts pievērsīsies olīvu, citrusaugļu un persiku dārziem divos Krētas reģionos (Grieķija) un vienam Bazilikatas reģionam (Itālija). Lauksaimniekiem piedāvās metodoloģiju, kas viņiem ļaus pielāgot kultivēšanas praksi tā, lai tiktu iegūta iespējami augstāka raža par spīti tam, ka pieejamā ūdens nav daudz un ka tā pieejamība ir neregulāra.

Projekta rezumējums

LIFE ADAPT2CLIMA (Atēnu nacionālā observatorija): Šī projekta mērķis ir izveidot stabilu zināšanu bāzi par klimata pārmaiņām un to ietekmi uz lauksaimniecības sektoru trijās Vidusjūras salās (Krētā, Sicīlijā un Kiprā), kā arī mazināt neaizsargātību un vairot noturību pret apdraudējumu, ko rada klimata pārmaiņas. Tas sekmēs lauksaimniecības pielāgošanās stratēģiju izstrādi šajās trijās Vidusjūras salās, ieviešot inovatīvu lēmumpieņemšanas atbalsta rīku. Šis rīks simulēs klimata pārmaiņu ietekmi uz lauksaimniecisko ražošanu un izvēlēto pielāgošanās variantu efektivitāti. Pateicoties šim rīkam, ar šī projekta atbalstu tiks izstrādātas stratēģijas, kā sadarbībā ar lauksaimniecības partnerorganizācijām pielāgot ūdens pārvaldību. Šo stratēģiju īstenojumam katrā saimniecībā, kura piedalās, ūdens patēriņš būtu jāsamazina par vismaz 30 %.

Projekta rezumējums

ITĀLIJA (5 projekti – 11 miljoni eiro)

LIFE SEC Adapt (Sviluppo Marche SpA): Šī projekta galvenais mērķis ir vairot divu Itālijas un Horvātijas pašvaldību (Marche un Jadranska Hrvatska) noturību pret klimata pārmaiņām un panākt, ka tās, pievienojoties iniciatīvai “Mayors Adapt” un savā politikā un praksē iekļaujot klimata politikas mērķus, var izvairīties no klimata pārmaiņu ietekmes un pielāgoties tai. Projekta galīgais mērķis ir pieņemt un aktualizēt ilgtspējīgas enerģijas kopienu modeļus, lai uzlabotu pārvaldību klimata jomā.

Projekta rezumējums

LIFE DERRIS (UNIPOL GRUPPO FINANZIARIO): Šī projekta mērķis ir nodot valsts iestādēm un MVU apdrošināšanas kompāniju zināšanas par riska novērtēšanu un pārvaldību ar klimatu saistītu katastrofu gadījumā, lai izveidotu “noturīgus uzņēmumus”. Tas ļaus nodot Turīnas valsts iestādēm un MVU riska novērtēšanas rīkus un novēršanas metodes, kas izstrādātas apdrošināšanas sektorā, un ieviest inovatīvas pārvaldības formas, lai panāktu sagatavotību stāties pretim klimata katastrofām.

Projekta rezumējums

LIFE IRIS (ERVET SpA): Ar projektu “LIFE IRIS” iecerēts atbalstīt Emīlijas-Romanjas reģiona uzņēmumus, jo īpaši MVU, to centienos panākt lielāku noturību pret ekstrēmiem laikapstākļiem. Tas arī ļaus pārbaudīt, cik efektīvi ir pielāgošanās pasākumi, kas ieviesti, liekot lietā klastera pieeju (rūpniecības sektorā un izplatīšanas ķēdē), un sekmēt tādu finanšu instrumentu izplatīšanu, kuru mērķis ir atalgot noturīgus uzņēmumus vai sektorus.

Projekta rezumējums

LIFE HEROTILE (Industrie Cotto Possagno S.p.A.): Šajā projektā iecerēts izstrādāt un ražot divu veidu jumta seguma plāksnes (Marseļas un Portugāles dakstiņus, kuri sedz 60 % slīpo jumtu Eiropā). Tām ir raksturīga lielāka gaisa caurlaidība, pateicoties to klājumam un uzlabotajiem enerģētiskajiem rādītājiem, kurus sekmē ventilācija zem plāksnēm. Jaunos dakstiņus dažādos Vidusjūras reģionos izmēģinās reālā situācijā, ēkās ar septiņu dažādu veidu jumtiem. Projekta mērķis ir parādīt, ka, pateicoties šiem dakstiņiem, var ietaupīt līdz 50 % ēku atdzesēšanai nepieciešamās enerģijas un par 10 % samazināt saistītās siltumnīcefekta gāzu emisijas.

Projekta rezumējums

LIFE PRIMES (Civilās aizsardzības reģionālā aģentūra –Emīlija-Romanja): Šī projekta mērķis ir izveidot aktīvas noturīgas kopienas, iesaistot tās laicīgas brīdināšanas pasākumos un plūdu riska prevencijas pasākumos. Projekts stimulēs sadarbību starp civilās aizsardzības iestādēm un pilsonisko sabiedrību, veidojot izpratni par pielāgošanos klimata pārmaiņām un sekām, ko rada dažādu veida riska trauksme. Tas ļaus reģiona līmenī saskaņot riska pārvaldību un plūdu prevencijas procedūras un ieviest informatīvu tiešsaistes platformu. Projektā iesaistītie iedzīvotāji triju gadu laikā ieviesīs vairāk nekā 600 vietēju pasākumu pielāgošanās jomā.

Projekta rezumējums

NĪDERLANDE (1 projekts – 10,4 miljoni eiro)

LIFE URBAN-ADAPT (Roterdamas pašvaldība): Šis projekts demonstrēs inovatīvu līdzdalības pieeju, kā lielā mērogā ieviest tādas pilsētpielāgošanās stratēģijas un saistītos pasākumus, kas ir pieņemamāki plašākai sabiedrībai un ieinteresētajām personām. Projekts ļaus palielināt ūdens saglabāšanas/uzkrāšanas spējas pilsētzonā, reģenerēt ekosistēmas un attīstīt ekoloģiskas infrastruktūras, kas ļauj palielināt divu Roterdamas rajonu (ZoHo un Nieuwe Maas) noturību pret klimata pārmaiņām.

Projekta rezumējums

POLIJA (1 projekts – 5,8 miljoni eiro)

LIFERADOMKLIMA-PL (Gmina (pašvaldība) Radoma ): Pateicoties šim projektam, Radomā (pilsēta Polijas centrālajā daļā ar apmēram 220 000 iedzīvotāju) labāk tiks galā ar klimata pārmaiņām. Labākai plūdu riska pārvaldībai vietējā līmenī pilsēta ieviesīs ekoloģisku infrastruktūru, kas ļaus pārvaldīt ekstrēmus laikapstākļus, daudzējādi izmantojamas nokrišņu ūdens uzkrāšanas tilpnes. Projektā arī novērtēs pilsētas neaizsargātību pret klimata pārmaiņām.

Projekta rezumējums

SPĀNIJA (1 projekts – 5,5 miljoni eiro)

LIFE ADAPTAMED (Andalūzijas Reģionālā Vides un telpiskās plānošanas ministrija): Projekta mērķis ir mazināt klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi uz svarīgiem ekosistēmas pakalpojumiem trijās Vidusjūras reģiona reprezentatīvās un sociālekonomiski nozīmīgās valsts aizsargājamās teritorijās: Donjanas mitrāji, SjerraNevadas kalnu grēda, Kavo de Gatas piekrastes tuksneša teritorija. Projektā izmantos ekosistēmisku pieeju, lai izstrādātu, ieviestu uzraudzītu, novērtētu un popularizētu adaptīvus pārvaldības pasākumus, kuru pamatā ir augsnes saglabāšana, apputeksnēšana, ganības, temperatūras regulēšana, apgāde ar ūdeni, mežu ugunsgrēku prevencija un pārtuksnešošanās novēršana. Tādējādi ar šo projektu iecerēts vairot sociālo ekosistēmu noturību un no klimata pārmaiņām pasargāt ekosistēmu nodrošinātos vitāli svarīgos pakalpojumus.

Projekta rezumējums

Programmas “LIFE” ar klimatu saistītās informācijas pārvaldības projekti

FRANCIJA (1 projekts – 1,5 miljons eiro)

LIFE Clim'Foot (Vides un enerģijas pārvaldības aģentūra (ADEME)): Šī projekta mērķis ir atbalstīt tādas publiskās politikas ieviešanu, kas stimulē valsts un privātus uzņēmumus samazināt savu oglekļa dioksīda emisiju. Tas nodrošinās Eiropas tīkla izveidi, kura pamatā ir uzņēmumu oglekļa pēdas jēdziens, piedāvās rīkus, kas ļauj saskaņot oglekļa pēdas aprēķinu, izglītos politikas veidotājus un tiešos lietotājus, testēs ierosinātās aprēķina metodes un oglekļa pēdas mazināšanas metodes dažādos uzņēmumos, veidos sakarus starp investoriem un uzņēmumiem, kuri lūko pēc finansējuma, lai mazinātu savu oglekļa pēdu. Šis projekts iesaista valsts un privātas struktūras Horvātijā, Francijā, Grieķijā, Ungārijā un Itālijā.

Projekta rezumējums

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2015. gada 25. novembris
Autors
Klimata politikas ģenerāldirektorāts