Ugrás a fő tartalomra
Climate Action
KonzultációLezárt

Az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásra vonatkozó uniós stratégia értékelése

Leírás

Státusz
Lezárt
Indítás dátuma:
Határidő

Célközönség

Please find information in Target group(s) section.

Miért indítottuk ezt a konzultációt?

Cím

Az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásra vonatkozó uniós stratégia értékelése

Szakpolitikai terület(ek)

Éghajlat-politika

Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

Banki és pénzügyi szolgáltatások

Határvédelem és biztonság

Vállalkozás- és iparpolitika

Foglalkoztatás és szociális ügyek

Energiaügy

Környezetvédelem

Európai szomszédságpolitika

Kül- és biztonságpolitika

Humanitárius segítségnyújtás és polgári védelem

Nemzetközi együttműködés és fejlesztés

Tengerügyek és halászat

Migrációs és menekültügyi politika

Regionális politika

Kutatás és innováció

Kereskedelem

Közlekedés és szállításina

Promet

Célcsoport(ok)

A konzultációban minden magánszemély és szervezet részt vehet. Különösen számítunk azoknak a szakembereknek a részvételére, akik – bármilyen szervezetnél az EU-ban – az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás területén dolgoznak.

A konzultáció időtartama

2017. december 7. – 2018. március 1.

A konzultáció célja

Bevezetés

Az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásra vonatkozó uniós stratégiát (a továbbiakban: a stratégiát) a Bizottság 2013 áprilisában fogadta el abból a célból, hogy az EU országai minél jobban ellent tudjanak állni az éghajlatváltozás hatásainak. A közlemény ennek érdekében arra szólítja fel az illetékes szerveket minden kormányzati szinten, hogy növeljék a felkészültséget és kapacitásaikat. A stratégia három célkitűzést kíván elérni. Ezek: 1) a tagállami intézkedések ösztönzése, 2) az éghajlatváltozás hatásaival szembeni ellenálló képességet célzó uniós intézkedések meghozatala és 3) nagyobb fokú tájékozottságon alapuló döntéshozatal. Ezeknek a céloknak az elérésére a stratégia az alábbi nyolc intézkedést irányozza elő:

  • 1. intézkedés: A tagállamok ösztönzése átfogó alkalmazkodási stratégiák elfogadására: Az intézkedés részeként az Európai Bizottság útmutatóval segíti a tagállamokat az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást célzó szakpolitikák kidolgozásában, végrehajtásában és felülvizsgálatában. A Bizottság létrehoz továbbá egy eredménytáblát, amelyben megállapításra kerülnek a tagállamok felkészültségi szintjének mérésére szolgáló legfontosabb mutatók.
  • 2. intézkedés: A kapacitásépítés elősegítése és az alkalmazkodási intézkedések felgyorsítása Európában a LIFE finanszírozási program révén (2014–2020): A Bizottság különösen az alábbi, érzékeny területeken fogja ösztönözni az alkalmazkodást: a több országot érintő árvizek határokon átnyúló kezelése; a part menti zónák határokon átnyúló kezelése; az alkalmazkodás szempontjainak bevonása a városi területek területrendezésébe, tervrajzok készítésébe és a természeti erőforrásokkal való gazdálkodásba; hegyvidéki területek és szigetek; fenntartható vízgazdálkodás; az elsivatagosodás és az erdőtüzek elleni küzdelem az aszályra hajlamos területeken. A Bizottság támogatni fogja az – akár több országra kiterjedő – sebezhetőségi értékelések és alkalmazkodási stratégiák kidolgozását is, valamint fel fogja hívni a lakosság figyelmét az alkalmazkodás fontosságára.
  • 3. intézkedés: Az alkalmazkodás Polgármesterek Szövetsége keretében történő bevezetése (2013/2014): A Bizottság – a Polgármesterek Szövetsége kezdeményezés modellje alapján – szorgalmazni fogja a városok szintjén történő alkalmazkodást, nevezetesen helyi alkalmazkodási stratégiák elfogadására és a tudatosságot növelő tevékenységek folytatására vonatkozó önkéntes kötelezettségvállalás révén.
  • 4. intézkedés: Az ismeretbeli hiányosságok felszámolása: A Bizottság együtt fog működni a tagállamokkal és az érintettekkel annak feltérképezésében, hogy milyen ismeretek hiányoznak még az alkalmazkodás területén, és hogy milyen eszközökkel és módszerekkel lehetne ezeket a hiányosságokat felszámolni. Az eredményeket figyelembe fogják venni a Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) végrehajtása során. A Bizottság emellett szorosabbra fogja fűzni a tudomány, a döntéshozatal és az üzleti élet közötti együttműködést. EU-szerte szorgalmazni fogja sebezhetőségi értékelések kidolgozását, segíteni fogja a Közös Kutatóközpontot az éghajlatváltozás következményeinek felbecslése terén végzett munkájában, továbbá teljes képet készít arról, hogy mit jelenthet az EU számára az éghajlat globális mértékű megváltozása.
  • 5. intézkedés: A Climate-ADAPT platformnak az alkalmazkodással összefüggő európai információszerzés egyablakos ügyintézési pontjává történő továbbfejlesztése: A Bizottság és az Európai Környezetvédelmi Ügynökség javítani fogja az információkhoz való hozzáférést és összeköttetést teremt a Climate-ADAPT és az alkalmazkodás kérdésével összefüggő más releváns, többek között nemzeti és helyi tudásplatformok között. Kiemelt figyelmet kapnak majd a szakpolitikákra és az innovatív finanszírozásra vonatkozó költség-haszon elemzések.
  • 6. intézkedés: A közös agrárpolitika (KAP), a kohéziós politika és a közös halászati politika ellenállóbbá tétele az éghajlatváltozás hatásaival szemben: A Bizottság útmutatót tett közzé arról, hogy miképpen kellene az alkalmazkodás szempontjait integrálni a KAP-ba, a kohéziós politikába és a közös halászati politikába. A tagállamok és a régiók igénybe vehetik a 2014–2020-as kohéziós politika és a KAP keretében rendelkezésre álló finanszírozást, hogy pótolják az ismeretbeli hiányosságokat, beruházzanak az alkalmazkodáshoz szükséges vizsgálatokba, kockázatértékelésekbe és eszközökbe, valamint bővítsék az alkalmazkodást célzó kapacitásukat.
  • 7. intézkedés: Ellenállóbb infrastruktúra biztosítása: Ennek az intézkedésnek a részeként az uniós szabványügyi szervezetek megbízást kapnak, hogy az alkalmazkodás szempontjainak fokozott integrálása érdekében térképezzék fel és vizsgálják felül az energetikában, közlekedésben és építőiparban alkalmazott ágazatspecifikus előírásokat. Az éghajlatváltozás szempontjából érzékeny beruházások projektfejlesztői számára a stratégiát iránymutatások kísérik. A Bizottság azt is meg fogja vizsgálni, szükség van-e további iránymutatásra az ökoszisztéma-alapú alkalmazkodási módszerek térnyerésének előmozdításához.
  • 8. intézkedés: Biztosítások és más pénzügyi termékek használatának ösztönzése az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességgel összefüggő beruházások és vállalati döntések során: A Bizottság a stratégiával együtt zöld könyvet is elfogadott a természeti és az ember okozta katasztrófák elleni biztosításról. A Bizottság egyrészt arra törekszik, hogy a természeti katasztrófák ellen kötött biztosítások minél jobban jelen legyenek a piacon, másrészt pedig maradéktalanul ki szeretné aknázni a biztosítási árazásban és más pénzügyi termékekben rejlő lehetőségeket a kockázattudatosság, -megelőzés és -csökkentés érdekében, illetve azért, hogy a beruházások és üzleti döntések során a hosszú távú reziliencia kellő hangsúlyt kapjon.

A konzultáció célkitűzései

A Bizottság 2016-ban megkezdte a stratégia értékelését. Ennek során azt vizsgálja, hogy mi mindent sikerült elérni ahhoz képest, ami a stratégia elfogadásakor, 2013-ban tervbe lett véve. Megvizsgálja azt is, hogy mennyiben változtak azok a szükségletek, amelyekre a stratégia megoldással hivatott szolgálni. Figyelembe veszi például a 2015. évi Párizsi Megállapodást, amely az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást és az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszaszorítását egyformán fontosnak tartja. Ez az értékelés az uniós szakpolitikák értékelésére létrehozott szabványos keret szerint zajlik, azaz kitér az intézkedések eredményességére, hatékonyságára, egységességére, relevanciájára és az uniós hozzáadott értékre. Az értékelés során feltett konkrét kérdéseket és az értékeléssel kapcsolatos bővebb információkat lásd az értékelési ütemtervben.

Ez a nyilvános konzultáció annak a konzultációs folyamatnak a része, amellyel a Bizottság az érintettek véleményét szeretné feltérképezni a stratégia értékeléséhez.

Hogyan lehet részt venni a konzultációban?

Az átláthatóság érdekében a Bizottság arra kéri a szervezeteket, amelyek részt kívánnak venni a konzultációban, hogy jelezzék a Bizottság és a nyilvánosság felé, kit és milyen érdekeket képviselnek, és ebből a célból regisztrálják magukat az átláthatósági nyilvántartásban, továbbá fogadják el a nyilvántartott szervezetekre vonatkozó magatartási kódexet. Amennyiben egy szervezet úgy dönt, hogy a fenti kérésnek nem tesz eleget, a Bizottság – a nyilvános konzultációk esetében következetesen alkalmazott eljárásával összhangban – a szervezet hozzászólását az egyéni hozzászólások között teszi közzé. (Konzultációs minimumkövetelmények, COM(2002) 704 és a Bizottság közleménye az európai átláthatósági kezdeményezésről szóló zöld könyvet követő intézkedésekről, COM(2007) 127, 2007. március 21.) Ha az Ön szervezete még nem szerepel az átláthatósági nyilvántartásban, ide kattintva regisztrálhat.

A beérkezett válaszokat közzétesszük az interneten. Kérjük, olvassa el a csatolt egyedi adatvédelmi nyilatkozatot, amelyben tájékoztatjuk arról, hogyan kezeljük személyes adatait és válaszait.

Csak az online beküldött kérdőíveken szereplő válaszokat fogjuk figyelembe venni és feltüntetni az összefoglaló jelentésben. A válaszadók az online kérdőív végén állásfoglalást megfogalmazó vagy egyéb dokumentumot is feltölthetnek. A feltöltött dokumentumot a válaszokkal együtt közzé fogjuk tenni.

A kérdőív megtekintése

A konzultációs kérdőív az EU Survey honlapon érhető el.

Egyeztetés az érdekeltekkel

Konzultációs találkozó az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásról, 2018. január 23., Centre de Conférences Albert Borschette, Rue Froissart 36, 1040 Etterbeek, Brüsszel, Belgium

Referenciaanyagok és a témához kapcsolódó egyéb konzultációk

Felelősségi nyilatkozat

Az értékeléssel kapcsolatos jelenlegi konzultáció háttér-dokumentumait külső tanácsadók készítették, így nem feltétlenül tükrözik a Bizottság véleményét. A konzultáció közvetlenül azután indult, hogy a konzultációs munkacsoport befejezte a dokumentumalapú vizsgálatot, illetve a célzott felméréseket és interjúkat. A háttér-dokumentumokban és a kérdőívben szereplő megállapítások ezért ideiglenesek, és nem számítanak teljes értékelésnek, hiszen a folyamat előrehaladtával a tények és a konklúziók is változhatnak.

Elérhetőségek

E-mail-cím: CLIMA-CLIMATE-CHANGE-ADAPTATIONatec [dot] europa [dot] eu (CLIMA-CLIMATE-CHANGE-ADAPTATION[at]ec[dot]europa[dot]eu)

Éghajlatpolitikai Főigazgatóság
A. Igazgatóság (Nemzetközi ügyek és szempontérvényesítés)
A3. egység: Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás
European Commission
B-1049 Bruxelles/Brussel
Belgium

A hozzászólások megtekintése

A Bizottság a kérdőívre adott válaszokat röviddel a konzultáció után közzé fogja tenni.

A konzultáció eredménye és a további lépések

A Bizottság a kérdőívre adott válaszokat és a konzultáció eredményét röviddel a konzultáció után közzé fogja tenni ezen az oldalon.

A személyes adatok védelme Egyedi adatvédelmi nyilatkozat

Részvétel a konzultációban

A konzultációs időszak lezárult Köszönjük, hogy részt vesz felmérésünkben!