Prejsť na hlavný obsah
Climate Action

Uhlíkové poľnohospodárstvo

Odvetvie pôdy má pre dosiahnutie klimaticky neutrálneho hospodárstva zásadný význam, pretože je schopné zachytávať CO2 z atmosféry.

Odvetvie pôdy má pre dosiahnutie klimaticky neutrálneho hospodárstva zásadný význam, pretože je schopné zachytávať CO2 z atmosféry. Ak však chceme motivovať odvetvia poľnohospodárstva a lesného hospodárstva k tomu, aby vykonávali opatrenia v oblasti klímy a prispievali k Európskej zelenej dohode, je potrebné vytvoriť priame stimuly na prijatie postupov šetrných ku klíme, keďže v súčasnosti neexistuje žiadny cielený politický nástroj, ktorý by správcov pôdy výrazne motivoval k zvyšovaniu a ochrane záchytov uhlíka.

Preto Komisia v decembri 2021 prijala oznámenie „Udržateľný kolobeh uhlíka“, ako bolo oznámené v stratégii Z farmy na stôl. V uvedenom oznámení sa stanovujú krátkodobé až strednodobé opatrenia zamerané na riešenie súčasných výziev v oblasti uhlíkového poľnohospodárstva s cieľom rozšíriť tento ekologický obchodný model, ktorý odmeňuje správcov pôdy za uplatňovanie postupov vedúcich k sekvestrácii uhlíka a je zároveň veľkým prínosom pre biodiverzitu. Patria medzi ne:

  • podpora postupov uhlíkového poľnohospodárstva v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) a iných programov EÚ, ako je LIFE či Horizont Európa, najmä v rámci misie „Dohoda o pôde pre Európu“ a v rámci verejného vnútroštátneho financovania;
  • presadzovanie štandardizácie metodík monitorovania, nahlasovania a overovania s cieľom poskytnúť jasný a spoľahlivý rámec pre uhlíkové poľnohospodárstvo;
  • rozširovanie poznatkov, správy údajov a adresných poradenských služieb pre pôdohospodárov.

Medzi príklady účinných postupov uhlíkového poľnohospodárstva patria:

  • zalesňovanie či obnova lesa, ktoré rešpektujú ekologické zásady priaznivé pre biodiverzitu, a zlepšené postupy udržateľného obhospodarovania lesov vrátane postupov rešpektujúcich biodiverzitu a adaptácia lesov na zmenu klímy;
  • agrolesníctvo a iné formy zmiešaného poľnohospodárstva, ktoré kombinujú drevnú vegetáciu (stromy alebo kríky) so systémami pestovania plodín a/alebo živočíšnej výroby na tej istej pôde;
  • využívanie medziplodín, krycích plodín, pôdoochranného obrábania pôdy a zvyšovanie počtu krajinných prvkov: ochrana pôdy, znižovanie úbytku pôdy v dôsledku erózie a množenie organického uhlíka v pôde na znehodnotenej ornej pôde;
  • cielená premena ornej pôdy na pôdu ležiacu úhorom alebo pozemkov vyňatých z produkcie na trvalý trávny porast;
  • obnova rašelinísk a mokradí, ktorá znižuje oxidáciu existujúcich zásob uhlíka a zvyšuje potenciál sekvestrácie uhlíka.

Komisia už uhlíkové poľnohospodárstvo podporila vo svojich odporúčaniach týkajúcich sa strategických plánov SPP členských štátov a až do ich prijatia v roku 2022 bude možnosti uhlíkového poľnohospodárstva načrtávať aj naďalej pri ďalšom posudzovaní plánov SPP.

Okrem toho s cieľom zabezpečiť jednoznačnosť, pokiaľ ide o kvalitu odstraňovania uhlíka, a riešiť súčasnú nedostatočnú štandardizáciu existujúcich rámcov predloží Komisia v roku 2022 legislatívny návrh na vytvorenie regulačného rámca na certifikáciu odstraňovania uhlíka na základe spoľahlivého a transparentného započítavania uhlíka s cieľom monitorovať a overovať ich pravosť.

Technické usmernenia týkajúce sa uhlíkového poľnohospodárstva

Komisia 27. apríla 2021, po dvojročnej štúdii, uverejnila technickú príručku o tom, ako zriadiť a zaviesť uhlíkové poľnohospodárstvo v EÚ, ktorej cieľom je pomôcť súkromným subjektom a verejným orgánom spustiť iniciatívy v oblasti uhlíkového poľnohospodárstva.

V štúdii sa skúmali kľúčové otázky, výzvy, kompromisy a koncepčné možnosti. Preskúmali s v nej súčasné systémy, ktoré odmeňujú sekvestráciu uhlíka alebo zníženie emisií v piatich oblastiach: obnova a opätovné zavodnenie rašelinísk, agrolesníctvo, udržiavanie a zlepšovanie obsahu organického uhlíka v minerálnych pôdach, riadenie obsahu organického uhlíka v trávnych porastoch a uhlíkové audity chovov hospodárskych zvierat.

V štúdii sa dospelo k záveru, že uhlíkové poľnohospodárstvo založené na výsledkoch môže významne prispieť k úsiliu EÚ v boji proti zmene klímy. Štúdia poskytla konkrétne odporúčania na jej vykonávanie. Na miestnej alebo regionálnej úrovni by sa mali rozvíjať pilotné iniciatívy s cieľom získať skúsenosti s rozširovaním uhlíkového poľnohospodárstva. Tým sa zlepšia koncepčné aspekty, najmä certifikácia odstraňovania uhlíka, a rozšíria sa znalosti poľnohospodárov a ich porozumenie potenciálnym prínosom.

Príručka je k dispozícii v angličtine, francúzštine, nemčine, taliančine a španielčine a dopĺňa ju správa o analytickej podpore na sfunkčnenie iniciatívy EÚ v oblasti uhlíkového poľnohospodárstva (v angličtine).

Podujatia

Komisia zorganizovala niekoľko podujatí týkajúcich sa uhlíkového poľnohospodárstva a úlohy poľnohospodárstva, využívania pôdy a lesného hospodárstva v klimaticky neutrálnej EÚ. S cieľom prediskutovať pokrok dvojročnej štúdie a jej zistenia sa v rokoch 2019 a 2020 uskutočnili dva okrúhle stoly. V rokoch 2020 a 2021 sa uskutočnilo aj niekoľko seminárov, na ktorých sa s príslušnými zainteresovanými stranami diskutovalo o koncepcii uhlíkového poľnohospodárstva.

Financovanie

Iniciatívy v oblasti uhlíkového poľnohospodárstva možno financovať prostredníctvom spoločnej poľnohospodárskej politiky, ako aj iných nástrojov verejného financovania, napríklad štátnej pomoci či súkromných iniciatív spojených s trhmi s uhlíkom, prípadne kombináciou týchto možností.

Komisia zároveň ponúka finančnú podporu aj pilotným iniciatívam v oblasti uhlíkového poľnohospodárstva, a to okrem iného prostredníctvom programu LIFE a Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Podrobnejšie informácie o možnostiach financovania uhlíkového poľnohospodárstva možno nájsť v oznámení „Udržateľný kolobeh uhlíka“ a v sprievodnom pracovnom dokumente útvarov Komisie s názvom „Uhlíkové poľnohospodárstvo“.

Príklady spolufinancovaných projektov v oblasti uhlíkového poľnohospodárstva

Program LIFE pre uhlíkové poľnohospodárstvo (program LIFE)

Cieľom projektu je určiť a urýchliť vývoj a prijatie nových stimulov na sekvestráciu uhlíka a zvýšenie a zachovanie zásob organického uhlíka v pôde a biomase v Európe. S cieľom podporiť dobre fungujúci dobrovoľný trh s uhlíkom budú v rámci projektu odhalené kľúčové faktory opatrení v oblasti ponuky a dopytu s cieľom vyzvať súkromný sektor na urýchlenie opatrení v oblasti klímy. Výsledky projektu budú podkladom pre rozvoj poľnohospodárskej a klimatickej politiky EÚ.

Projekt Interreg v oblasti uhlíkového poľnohospodárstva (Európsky fond regionálneho rozvoja)

Cieľom projektu je zmierniť zmenu klímy a zároveň skvalitniť poľnohospodársku pôdu zavedením techník sekvestrácie uhlíka v poľnohospodárskych podnikoch. Zameriava sa nielen na sekvestráciu uhlíka, ale uľahčuje aj spoluprácu medzi poľnohospodármi a zainteresovanými stranami v potravinovom reťazci i mimo neho.