Pereiti prie pagrindinio turinio
Climate Action

Sekvestruojamasis ūkininkavimas

Žemės sektorius yra labai svarbus siekiant neutralaus poveikio klimatui ekonomikos, nes jis gali padėti surinkti CO2 iš atmosferos.

Žemės sektorius yra labai svarbus siekiant neutralaus poveikio klimatui ekonomikos, nes jis gali padėti surinkti CO2 iš atmosferos. Tačiau, siekiant paskatinti žemės ūkio ir miškininkystės sektorius įgyvendinti klimato politikos veiksmus ir prisidėti prie Europos žaliojo kurso, būtina sukurti tiesiogines paskatas taikyti klimatui nekenkiančią praktiką, nes šiuo metu nėra tikslinės politikos priemonės, kuria būtų labai skatinamas žemės valdytojų anglies dioksido absorbento didinimas ir apsauga.

Dėl šios priežasties 2021 m. gruodžio mėn. Komisija priėmė komunikatą dėl tvarių anglies ciklų, kaip paskelbta strategijoje „Nuo ūkio iki stalo“. Komunikate išdėstyti trumpalaikiai ir vidutinės trukmės veiksmai, kuriais siekiama spręsti dabartines sekvestruojamojo ūkininkavimo problemas, kad būtų išplėstas šis žaliojo verslo modelis, pagal kurį žemės valdytojams būtų atlyginama už praktikos, kuria skatinama anglies dioksido sekvestracija, taikymą ir kuris yra labai naudingas biologinei įvairovei. Tai:

  • sekvestruojamojo ūkininkavimo praktikos pagal bendrą žemės ūkio politiką (BŽŪP) ir kitas ES programas, pavyzdžiui, LIFE ir programą „Europos horizontas“, visų pirma pagal Europos dirvožemio būklės gerinimo misiją, ir viešąjį nacionalinį finansavimą skatinimas;
  • stebėsenos, ataskaitų teikimo ir tikrinimo metodikų standartizavimo, kad būtų sukurta aiški ir patikima sekvestruojamojo ūkininkavimo sistema, skatinimas;
  • žinių gerinimas, duomenų valdymas ir konsultacinės paslaugos pagal žemės valdytojų poreikius.

Veiksmingos sekvestruojamojo ūkininkavimo praktikos pavyzdžiai:

  • miško įveisimas ir atkūrimas laikantis biologinei įvairovei palankių ekologinių principų ir geresnė tvari miškotvarka, įskaitant biologinei įvairovei palankią praktiką ir miškų pritaikymą prie klimato kaitos;
  • agrarinė miškininkystė ir kitos mišriosios žemės ūkio formos, kai tame pačiame žemės plote sumedėjusi augmenija (medžiai ar krūmai) derinama su žemės ūkio augalų auginimo ir (arba) gyvulininkystės sistemomis;
  • tarpinių pasėlių ir antsėlių naudojimas, tausojamasis žemės dirbimas ir kraštovaizdžio elementų, kuriais apsaugomas dirvožemis, mažiau dirvožemio prarandama dėl erozijos ir didinamas dirvožemio organinės anglies kiekis nualintoje ariamojoje žemėje, dauginimas;
  • tikslinis pasėlių pavertimas pūdymais arba atidėtų žemės plotų pavertimas nuolatinėmis pievomis;
  • durpynų ir šlapynių atkūrimas, dėl kurio mažėja esamų anglies sankaupų oksidacija ir didinamas anglies dioksido sekvestracijos potencialas.

Komisija savo rekomendacijose dėl valstybių narių BŽŪP strateginių planų jau skatino sekvestruojamąjį ūkininkavimą ir pabrėžė sekvestruojamojo ūkininkavimo galimybes tolesniame BŽŪP planų vertinime iki jų priėmimo 2022 m.

Be to, siekdama suteikti aiškumo dėl anglies dioksido absorbavimo kokybės ir spręsti dabartinio esamų sistemų standartizavimo trūkumo problemą, 2022 m. Komisija pateikė pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto, kuriuo bus sukurta anglies dioksido absorbavimo sertifikavimo reguliavimo sistema, grindžiama patikima ir skaidria anglies dioksido apskaita, kad būtų galima stebėti ir tikrinti tokio absorbavimo tikrumą.

Sekvestruojamojo ūkininkavimo techninės gairės

2021 m. balandžio 27 d., po dvejų metų tyrimo, Komisija paskelbė techninį vadovą, kaip sukurti ir įgyvendinti sekvestruojamąjį ūkininkavimą ES, kuriuo siekiama padėti privatiems subjektams ir valdžios institucijoms pradėti sekvestruojamojo ūkininkavimo iniciatyvas.

Tyrime nagrinėti pagrindiniai klausimai, iššūkiai, kompromisai ir planavimo galimybės. Peržiūrėtos esamos sistemos, pagal kurias atlyginama už anglies dioksido sekvestraciją arba sumažintą išmetamųjų teršalų kiekį, penkiose srityse: durpynų ir drėgnumo atkūrimas; agrarinė miškininkystė; dirvožemio organinės anglies (DOC) kiekio išsaugojimas ir didinimas mineraliniuose dirvožemiuose; dirvožemio organinės anglies valdymas pievose ir gyvulių ūkių anglies junginių išlakų auditas.

Tyrime padaryta išvada, kad rezultatais grindžiamas sekvestruojamasis ūkininkavimas gali labai prisidėti prie ES pastangų kovoti su klimato kaita, ir pateikta konkrečių rekomendacijų dėl jo įgyvendinimo. Reikėtų parengti bandomąsias iniciatyvas vietos ar regionų lygmeniu, kad būtų sukaupta patirties siekiant padidinti sekvestruojamojo ūkininkavimo mastą. Tai leis pagerinti projektavimo aspektus, visų pirma anglies dioksido absorbavimo sertifikavimą, ir plėsti ūkininkų žinias ir supratimą apie galimą naudą jiems.

Vadovas parengtas anglų, prancūzų, vokiečių, italų ir ispanų kalbomis ir papildytas ataskaita „Analitinė parama įgyvendinant ES anglies dioksido sekvestraciją dirvožemyje didinančio ūkininkavimo iniciatyvą“ (anglų kalba).

Renginiai

Komisija surengė keletą renginių, susijusių su sekvestruojamuoju ūkininkavimu ir žemės ūkio, žemės naudojimo ir miškininkystės vaidmeniu neutralaus poveikio klimatui ES. Siekiant aptarti dvejų metų tyrimo pažangą ir jo išvadas, 2019 ir 2020 m. surengtos dvi apskritojo stalo diskusijos. 2020 ir 2021 m. taip pat įvyko keli praktiniai seminarai, kuriuose daugiau dėmesio skirta sekvestruojamojo ūkininkavimo koncepcijai aptarti su atitinkamais suinteresuotaisiais subjektais.

Finansavimas

Sekvestruojamojo ūkininkavimo iniciatyvos gali būti finansuojamos pagal bendrą žemės ūkio politiką, kitas viešojo finansavimo priemones, pavyzdžiui, valstybės pagalbą, privačias iniciatyvas, susijusias su anglies dioksido rinkomis, arba derinant šias finansavimo galimybes.

Komisija taip pat siūlo finansinę paramą bandomosioms sekvestruojamojo ūkininkavimo iniciatyvoms, be kita ko, pagal programą LIFE ir Europos regioninės plėtros fondą. Daugiau informacijos apie sekvestruojamojo ūkininkavimo finansavimo galimybes galima rasti komunikate „Tvarūs anglies ciklai“ ir prie jo pridedamame Komisijos tarnybų darbiniame dokumente „Sekvestruojamasis ūkininkavimas“.

Bendrai finansuojamų sekvestruojamojo ūkininkavimo projektų pavyzdžiai

Sekvestruojamojo ūkininkavimo sistema pagal programą LIFE (programa LIFE)

Projekto tikslas – nustatyti ir paspartinti naujų anglies dioksido sekvestracijos paskatų kūrimą ir priėmimą, taip pat organinės anglies sankaupų dirvožemyje ir biomasėje didinimą ir išlaikymą Europoje. Siekiant skatinti gerai veikiančią savanorišką anglies dioksido rinką, įgyvendinant projektą bus atskleisti pagrindiniai veiksniai, lemiantys pasiūlos ir paklausos priemones, kad privatusis sektorius būtų paragintas paspartinti klimato politikos veiksmus. Projekto rezultatai bus panaudoti plėtojant ES žemės ūkio ir klimato politiką.

Sekvestruojamojo ūkininkavimo projektas pagal INTERREG (Europos regioninės plėtros fondas)

Projektu siekiama švelninti klimato kaitą gerinant žemės ūkio paskirties dirvožemį, ūkyje taikant anglies dioksido sekvestracijos metodus. Jame daugiausia dėmesio skiriama ne tik anglies dioksido sekvestracijai, bet ir sklandesniam ūkininkų ir suinteresuotųjų šalių bendradarbiavimui maisto grandinėje ir už jos ribų.