Aj malé zmeny vo vašej domácnosti môžu priniesť úspory energie a peňazí a vďaka nižším emisiám prispieť k ochrane klímy.
Domácnosti vytvárajú zhruba štvrtinu všetkých priamych emisií CO2 vyprodukovaných v súčasnosti v EÚ. Vedeli ste, že tri štvrtiny energie sa v domácnostiach v EÚ spotrebujú na vykurovanie a chladenie?
Vykurovanie a chladenie

- Neprehrievajte vodu. Ak nastavíte kotol na maximálnu teplotu 60 °C, zabezpečíte jeho efektívne a hygienické fungovanie.
- Používajte termostat rozumne. Vedeli ste, že zvýšením teploty na termostate nevykúrite svoj dom rýchlejšie? Zvýšite tým len maximálnu teplotu.
- Počas horúcich dní zatiahnite závesy či žalúzie. Množstvo slnečného svetla prenikajúce do interiéru sa tak zníži.
- Ochladzujte vzduch ventilátorom. Ventilátory spotrebovávajú oveľa menej energie ako klimatizácia.
Izolácia

- Vymeňte okná s jednoduchým zasklením za okná s dvojitým zasklením. Okná s dvojitým zasklením strácajú o 50 až 70 % tepla menej.
- Nie je možná inštalácia okien s dvojitým zasklením? Hrubé závesy alebo snímateľné izolačné okenné panely znížia prísun studeného vzduchu do interiéru.
- Prievan môže byť veľkým zdrojom tepelných strát. Odstránením škár okolo okien či utesnením dverí môžete ušetriť energiu. Dokonca aj nainštalovanie krytov na kľúčové dierky a poštové schránky môže niečo zmeniť!
- Zaizolujte zásobníky teplej vody, potrubie ústredného kúrenia a vyplňte dutiny v stenách. Ak nemôžete zaizolovať duté steny, umiestnite na stenu za radiátory izolačnú odrazovú fóliu.
V kuchyni

- Kúpte si energeticky účinné spotrebiče. Mnohé z výrobkov bežnej spotreby v EÚ, ako sú chladničky, umývačky riadu a rúry, majú energetický štítok EÚ, ktorý vám pomôže pri výbere energeticky účinného modelu. Rozsah označenia sa pohybuje od A+++ (najvyššia účinnosť) po G (najnižšia účinnosť). Napríklad umývačka riadu typu A+++ spotrebuje o polovicu menej energie ako umývačka so štítkom D.
- Skontrolujte, či je vaša rúra riadne utesnená. Ak vymieňate rúru, zvoľte si model s energetickým štítkom A, ktorý vám počas svojej životnosti môže ušetriť približne 200 EUR v porovnaní s rúrou triedy D.
- Vyhnite sa ručnému umývaniu riadu, ak máte umývačku. Moderné umývačky riadu spotrebúvajú menej vody a energie a väčšina z nich má ekologický mód – používajte ho však len ak je umývačka plná!
- Uvarte toľko vody, koľko potrebujete. Ak ste nechali v kanvici horúcu vodu len niekoľko minút, vodu opäť nevarte.
Rozumné pranie

- Naplňte práčku. Ak máte len niekoľko kusov odevu, práčku nezapínajte. Počkajte, kým bude plná, ale neprekračujte maximálnu povolenú hmotnosť.
- Vyberte si najnižšiu vhodnú teplotu. V súčasnosti sú pracie prostriedky tak účinné, že vaše oblečenie vyperú aj pri nízkych teplotách.
- Ak oblečenie nie je veľmi špinavé, vynechajte predpranie.
- Nepoužívajte sušičku, pokiaľ sa to dá. Jeden cyklus v sušičke môže spotrebovať dvojnásobné množstvo energie ako priemerný cyklus prania.
Šetrite elektrickú energiu

- Nahraďte klasické alebo halogénové žiarovky žiarovkami s vyššou energetickou účinnosťou. Jeden svetelný zdroj LED by mal počas svojej približne 20-ročnej životnosti ušetriť náklady na elektrinu vo výške viac ako 100 EUR.
- Vypnite zariadenia. Zariadenia pripojené na internet, ako napríklad inteligentné televízory, tlačiarne a hracie konzoly vyrobené do roku 2016 môžu v pohotovostnom režime spotrebovať až 80 wattov elektrickej energie. Na ich jednoduché vypnutie môžete použiť jeden viaczásuvkový predlžovací kábel.
- Požiadajte svojho dodávateľa energie o inštaláciu inteligentného merača. Inteligentné systémy merania plynu a elektrickej energie by mohli ušetriť 3 % vašej spotreby energie.
- Zvoľte si ekologickú energiu. Väčšina dodávateľov energie ponúka „zelené“ tarify pre elektrickú energiu, ktoré podporujú rast obnoviteľných zdrojov energie, ako je veterná a slnečná energia. Ak máte vlastnú strechu, zvážte montáž solárnych panelov na výrobu časti elektrickej energie.