Ar maziem vienkāršiem pasākumiem varat ietaupīt enerģiju un naudu un palīdzēt aizsargāt klimatu, samazinot emisijas.
Mājsaimniecības rada aptuveni ceturtdaļu no visām itešajām CO2 emisijām, kas tagad rodas Eiropas Savienībā. Un vai zinājāt, ka trīs ceturtdaļas enerģijas, kas Eiropas Savienība tiek patērēta mājokļiem, tiek izmantota apkurei un gaisa kondicionēšanai?
Apkure un gaisa kondicionēšana

- Raugieties, lai ūdens nebūtu pārāk karsts. Maksimālo temperatūru tvaika katlam iestatiet 60° C, lai tas darbotos efektīvi un higiēniski.
- Termostatu izmantojiet gudri. Vai zinājāt, ka māja nesasils ātrāk, ja paaugstināsiet temperatūru? Tas tikai ietekmē maksimālo temperatūru mājā.
- Karstās dienās aizveriet aizkarus vai žalūzijas, lai mājā neiekļūtu saules gaisma.
- Izmantojiet ventilatoru. Ventilatori patērē mazāk enerģijas nekā gaisa kondicionētāji.
Izolācija

- Ielieciet dobultstikla logus. Ar dubultstikla logiem siltuma zudums ir par 50–70 % mazāks.
- Logu nevar nomainīt? Aukstā gaisa ieplūdi mājoklī samazinās biezi aizkari vai noņemami logu izolācijas paneļi.
- Liels siltuma zudums ir caurvējā. Enerģiju var ietaupīt, aizlīmējot spraugas ap loga rāmi vai ieliekot durvis, kas nelaiž cauri vēju. Atšķirība būs jūtama pat tad, ja aizbāzīsiet tikai atslēgu caurumus un pastkastīti!
- Izolējiet ūdens sildītājus, centrālapkures caurules un sienas. Ja sienas nevarat izolēt, pie sienas aiz radiatoriem pielieciet siltumekrānus.
Virtuvē

- Pērciet energoefektīvas ierīces. Eiropas Savienībā uz daudziem sadzīves ražojumiem, piemēram, ledusskapjiem, trauku mazgājamajām mašīnām un cepeškrāsnīm, ir ES energomarķējums, kas palīdz izvēlēties energoefektīvu modeli. Energoefektivitāte iedalīta klasēs no A+++ (visefektīvākā) līdz G (vismazāk efektīvā). Piemēram, A+++ klases trauku mazgājamā mašīna patērē tik vien kā pusi no enerģijas, ko patērē D klases mašīna.
- Pārliecinieties, ka cepeškrāsns ir pienācīgi noslēgta. Ja iegādāsieties jaunu krāsni, izvēlieties A klases modeli – pa visu tās kalpošanas laiku varēsiet ietaupīt ap 200 eiro salīdzinājumā ar D klases modeli.
- Nemazgājiet traukus ar rokām, ja jums ir trauku mazgājamā mašīna. Modernas trauku mazgājamās mašīnas patērē mazāk ūdens un elektroenerģijas – un parasti tām ir ekoloģiskais mazgāšanas režīms –, bet darbiniet to tikai tad, kad tā ir pilna!
- Vāriet tikai tik daudz ūdens, cik nepieciešams. Ja karstais ūdens tējkannā tika uzvārīts tikai pirms dažām minūtēm, to vēlreiz vārīt nevajag.
Mazgājiet gudri

- Veļasmašīnu piepildiet pilnu. Nemazgājiet tikai dažus apģērba gabalus. Pagaidiet, līdz mašīna būs pilna, taču nepārsniedziet maksimāli pieļaujamo svaru.
- Izvēlieties viszemāko piemēroto temperatūru. Mūsdienās veļas mazgāšanas līdzekļi ir tik efektīvi, ka ar tiem tīras var izmazgāt lielāko daļu drēbju.
- Ja drēbes nav ļoti netīras, neizmantojiet priekšmazgāšanas ciklu.
- Ja iespējams, neizmantojiet žāvēšanas centrifūgu. Viens žāvēšanas cikls var patērēt divreiz vairāk elektroenerģijas nekā parasta mazgāšanas programma.
Taupiet elektroenerģiju

- Kvēlspuldzes vai halogēnspulces nomainiet uz energoefektīvākām spuldzēm. Ar vienu LED lampu, kas kalpo aptuveni 20 gadus, šajā laikā varat ietaupīt vairāk nekā 100 eiro no elektrības izmaksām.
- Izslēdziet ierīces. Internetam pieslēgtas ierīces, kā viedie televizori, printeri un spēļu konsoles, kas ražotas 2016. gadā vai agrāk, gaidstāves režīmā var patērēt 80 vatu elektroenerģijas. Ja izmanto pagarinātāju ar vairākām kontaktligzdām, ierīces var viegli izslēgt visas uzreiz.
- Palūdziet, lai jūsu enerģijas piegādātājs uzstāda viedo skaitītāju. Ar viedo gāzes vai elektroenerģijas skaitītāju varat ietaupīt līdz pat 3 % no sava energopatēriņa.
- Izvēlieties zaļo enerģiju. Vairums enerģijas piegādātāju piedāvā “zaļos” elektroenerģijas tarifus, kas atbalsta atjaunojamo energoresursu, piemēram, vēja un saules, plašāku izmantošanu. Apsveriet iespēju uz mājas jumta uzstādīt saules enerģijas paneļus, lai ražotu daļu no jūsu patērētās elektroenerģijas.