Įdėję šiek tiek pastangų namuose ir mažindami išmetamųjų teršalų kiekį, galite sutaupyti energijos, pinigų ir padėti apsaugoti klimatą.
Namų ūkiuose išmetamas maždaug ketvirtadalis viso šiuo metu ES tiesiogiai išmetamo CO2 kiekio. Ar žinojote, kad trys ketvirtadaliai namuose visoje ES suvartojamos energijos sunaudojami šildymui ir vėsinimui?
Šildymas ir vėsinimas

- Neperkaitinkite vandens. Nustatykite ne aukštesnę kaip 60 °C katilo temperatūrą, kad jis veiktų efektyviai ir higieniškai.
- Apgalvotai naudokite termostatą. Ar žinote, kad nustačius aukštesnę termostato temperatūrą jūsų namai greičiau neįšils? Nuo termostato priklauso tik galima aukščiausia namų temperatūra.
- Jei norite, kad į namus patektų mažiau saulės šviesos, karštomis dienomis užtraukite užuolaidas arba uždarykite langines.
- Nuo kaitros ginkitės ventiliatoriumi. Ventiliatoriai sunaudoja gerokai mažiau energijos negu oro kondicionieriai.
Izoliavimas

- Viengubus langų stiklus pakeiskite dvigubais. Dėl dvigubų langų stiklų prarandama 50–70 proc. mažiau šilumos.
- Dvigubų langų stiklų įstatyti negalite? Storos užuolaidos arba nuimama izoliacinė langų danga padės sumažinti į jūsų namus besiskverbiančio šalto oro srautą.
- Skersvėjis gali būti svarbi šilumos praradimo priežastis. Energijos galite sutaupyti užsandarindami aplink langus esančius tarpus arba po durimis įrengdami apsaugą nuo skersvėjo. Skirtumą pajusite net uždengę raktų skylutes ar pašto dėžutes!
- Izoliuokite karšto vandens talpyklas, centrinio šildymo vamzdyną ir sienas. Jeigu sienų izoliuoti negalite, už radiatorių ant sienos pritvirtinkite izoliacinius radiatorių šilumą atspindinčius ekranus.
Virtuvėje

- Pirkite efektyviai energiją vartojančius prietaisus. Kad galėtumėte lengviau išsirinkti efektyviai energiją vartojantį modelį, ES daug kasdienių prietaisų, tokie kaip šaldytuvai, indaplovės ir orkaitės, yra paženklinti ES energijos vartojimo efektyvumo etikete. Prietaisų reitingas yra nuo A+++ (efektyviausi) iki G (mažiausiai efektyvūs). Pavyzdžiui, A+++ klasės indaplovė sunaudoja tik pusę energijos kiekio, kurį sunaudoja D klasės indaplovė.
- Patikrinkite, ar sandari jūsų orkaitė. Jeigu turite pakeisti orkaitę, rinkitės A klasės – taip per jos naudojimo laikotarpį galite sutaupyti apie 200 eurų, palyginti su D klasės orkaite.
- Jeigu turite indaplovę, neplaukite indų rankomis. Šiuolaikinės indaplovės sunaudoja mažiau vandens ir energijos (daugelyje jų yra ir „Eco“ programa), tačiau naudokite ją tik tuomet, kai ji pilna!
- Užvirinkite tik tiek vandens, kiek jums reikia. Jeigu virdulyje užvirintą vandenį palikote vos kelioms minutėms, jo užvirinti iš naujo nebereikia.
Skalbkite protingai

- Užpildykite skalbyklę. Neskalbkite, jeigu turite tik kelis skalbtinus drabužius. Palaukite, kol skalbyklė bus pilna, tačiau neviršykite didžiausio leidžiamo svorio.
- Pasirinkite mažiausią tinkamą temperatūrą. Šiais laikais plovikliai yra tokie veiksmingi, kad daugumą drabužių švariai išskalbti galite net ir žemos temperatūros vandeniu.
- Jeigu drabužiai nėra labai purvini, praleiskite parengiamojo skalbimo ciklą.
- Jeigu galite, nesinaudokite skalbinių džiovykle. Per vieną džiovyklės ciklą gali būti sunaudojama dukart daugiau energijos nei per vidutinį skalbyklės ciklą.
Taupykite elektros energiją

- Kaitinamąsias arba halogenines lemputes pakeiskite efektyviau energiją vartojančiomis lemputėmis. Vienos LED lemputės gyvavimo laikotarpiu – per maždaug 20 metų – galite sutaupyti daugiau nei 100 eurų.
- Išjunkite savo prietaisus. 2016 m. arba anksčiau pagaminti prie interneto jungiami įrenginiai – išmanieji televizoriai, spausdintuvai, žaidimų konsolės ir kt. – budėjimo režimu gali sunaudoti iki 80 vatų elektros energijos. Kad lengvai visus juos išjungtumėte, naudokite vieną daugializdį ilgintuvą.
- Pasiteiraukite savo energijos tiekėjo apie pažangaus skaitiklio įdiegimą. Naudodami pažangiąsias dujų ir elektros matavimo sistemas, galite sutaupyti apie 3 proc. savo suvartojamos energijos.
- Rinkitės žaliąją energiją. Dauguma energijos tiekėjų siūlo žaliuosius elektros energijos tarifus, kuriais remiamas platesnis atsinaujinančiųjų energijos išteklių, pavyzdžiui, vėjo ir saulės, naudojimas. Pagalvokite apie saulės baterijų plokščių įrengimą ant savo stogo, kad jos pagamintų dalį jūsų elektros energijos.