Prejsť na hlavný obsah
Climate Action

Zvážte, či je auto vždy ten najlepší spôsob dopravy.

Chôdza je dobrá nielen pre vás, ale pomáha aj životnému prostrediu. Všetci však musíme využívať dopravu, aby sme mohli chodiť do práce, navštíviť rodinu či priateľov alebo cestovať – je preto dôležité, aby sme robili správne rozhodnutia a pomohli znižovať emisie CO2.

Podiel dopravy na celkových emisiách skleníkových plynov EÚ je približne štvrtinový. Vedeli ste, že viac ako polovica emisií CO2 z domácností v EÚ pochádza z činností súvisiacich s dopravou, ako je cestovanie autom do práce či let do dovolenkovej destinácie?

Rozumné rozhodnutia

mobility_01_en
 • Nechajte auto doma. Pri spaľovaní každého litra paliva v motore auta sa uvoľnia viac než 2 kg emisií CO2. To znamená, že v priemernom aute jedna palivová nádrž uvoľní do atmosféry viac ako 100 kg CO2!
 • Bicyklovanie, verejná doprava, spolujazda či spoločné využívanie áut sú výborné alternatívy ako sa dostať z miesta na miesto. Chôdza je samozrejme najekologickejší spôsob dopravy!
 • Cestujte vlakom. Jedna osoba cestujúca autom vytvorí 3-krát viac emisií CO2 na kilometer v porovnaní s cestou vlakom.
 • Objavte alternatívy k lietaniu. Lietanie je najrýchlejšie rastúci zdroj emisií CO2 v odvetví dopravy. Zvážte vlak, ak cestujete len o niekoľko sto kilometrov či menej.

Ak už musíte ísť autom...

  mobility_02_en.gif
  • Spôsob šoférovania má veľký vplyv na množstvo spotrebovaného paliva a množstvo vylúčeného CO2. Vyhnite sa zbytočnému brzdeniu a zrýchľovaniu a majte pneumatiky dobre nafúkané – to sú jednoduché tipy, ako zlepšiť palivovú úspornosť.
  • Zložte strešný nosič, ak ho nepoužívate. Prázdny strešný nosič zvyšuje spotrebu paliva a emisie CO2 až o 10 % v dôsledku aerodynamického ťahu.
  • Kupujete nové auto? Vyberte si také, ktoré má dobrú spotrebu paliva. Všetci výrobcovia áut musia pri vystavovaní modelov alebo v reklamách v rámci EÚ uvádzať množstvo emisií CO2 a spotrebu paliva.

  Ekologické cestovanie

   mobility_03_en.gif
   • Zvážte kompenzáciu emisií CO2spôsobených vašou cestou. Mnohé cestovné kancelárie a iné organizácie môžu určiť vašu emisnú stopu a investovať zodpovedajúcu sumu napríklad do projektu v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov alebo do environmentálneho projektu.
   • Prečo neskúsiť ekoturizmus? Informácie nájdete v katalógu turistických ubytovacích zariadení s environmentálnou značkou EÚ.