Chodzenie jest dobre nie tylko dla zdrowia. Jest także dobre dla środowiska. Wszyscy musimy jednak korzystać z transportu – aby dotrzeć do pracy, odwiedzić rodzinę lub znajomych, wyjechać na wakacje. Dlatego dokonywanie właściwych wyborów ma tak duże znaczenie dla ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
Transport odpowiada za około jedną czwartą wszystkich emisji gazów cieplarnianych w UE. Czy wiesz, że ponad połowa emisji dwutlenku węgla gospodarstw domowych w UE wynika z transportu, np. dojeżdżania do pracy samochodem czy latania na wakacje samolotem?
Wybierz mądrze

- Zostaw samochód w garażu. Każdy litr paliwa spalany przez samochód powoduje emisję ponad 2 kg dwutlenku węgla. Oznacza to, że w przypadku przeciętnego samochodu jeden zbiornik paliwa powoduje uwolnienie do atmosfery ponad 100 kg dwutlenku węgla!
- Jazda na rowerze, transport publiczny, wspólne korzystanie z samochodów to dobre alternatywy. Oczywiście najbardziej ekologicznym wariantem jest chodzenie pieszo!
- Wsiądź do pociągu! Podczas podróży samochodem jednej osoby generowanych jest trzy razy więcej emisji dwutlenku węgla na kilometr niż przypada na osobę w przypadku podróży pociągiem.
- Zastanów się, czy na pewno musisz lecieć samolotem. Samoloty stanowią najszybciej rosnące źródło emisji dwutlenku węgla w sektorze transportu. Jeśli cel Twojej podróży leży w odległości najwyżej kilkuset kilometrów, warto pojechać pociągiem.
Jeżeli musisz pojechać samochodem...

- To, jak jeździsz, ma duży wpływ na to, ile paliwa spala Twój samochód i ile dwutlenku węgla emituje. Proste sposoby poprawy efektywności paliwowej to na przykład unikanie niepotrzebnego hamowania i przyspieszania oraz dbanie o to, by opony były dobrze napompowane.
- Zdejmij z dachu bagażnik, jeśli go nie używasz. Pusty bagażnik dachowy zwiększa zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla nawet o 10 procent.
- Kupujesz nowe auto? Wybierz takie, które mało pali. Wszyscy producenci samochodów w UE muszą umieszczać na sprzedawanych w salonach samochodach informacje o emisji dwutlenku węgla i zużyciu paliwa.
Zielone podróże

- Spróbuj „zrekompensować” emisje dwutlenku węglaspowodowane Twoją podróżą. Wiele przedsiębiorstw turystycznych i innych organizacji obliczy Twój ślad emisji i zainwestuje jego ekwiwalent pieniężny np. w projekty dotyczące energii ze źródeł odnawialnych lub ochrony środowiska.
- A może spróbujesz ekoturystyki? Pomoże Ci w tym katalog zakwaterowania turystycznego z oznakowaniem ekologicznym UE.