Skip to main content
Climate Action

Mõelge, kas auto ikka on parim variant

Jalgsi käimine ei ole kasulik mitte ainult teile endale, vaid see on abiks ka keskkonnale. Siiski on meil kõigil aeg-ajalt tööleminekuks, pere või sõprade külastamiseks või reisimiseks vaja kasutada mõnda transpordivahendit. Seejuures on oluline teha õigeid valikuid, et piirata CO2 heidet.

Peaaegu neljandik ELi kasvuhoonegaaside heitkogustest pärineb transpordist. Rohkem kui pool ELi majapidamiste tekitatavast CO2 heitest on seotud transpordiga. Seda põhjustavad näiteks autoga tööle sõitmine ja lennukiga reisimine.

Tehke arukaid valikuid

mobility_01_en
 • Jätke oma auto koju. Iga automootoris põletatud kütuseliitri kohta tekib rohkem kui 2 kg CO2. See tähendab, et ühe keskmise auto kütusepaagist satub atmosfääri rohkem kui 100 kg CO2!
 • Jalgrattasõit, ühistransport, ühisauto kasutamine ja koossõit on töökohta jõudmiseks head alternatiivid. Loomulikult on kõige keskkonnahoidlikum liikumisviis kõndimine!
 • Sõitke rongiga. Üksinda autoga sõitev inimene tekitab ühe kilomeetri kohta kolm korda rohkem CO2, kui ta tekitaks rongiga reisides.
 • Kaaluge ka muid võimalusi peale lendamise. Lennundus on kõige kiiremini kasvava CO2 heitega transpordiharu. Reisige parem rongiga, kui teie sihtkoht on vaid paarisaja kilomeetri kaugusel.

Kui siiski peate autoga sõitma...

  mobility_02_en.gif
  • Teie sõidustiilil on väga suur mõju sellele, kui palju kulub kütust ja kui palju eraldub süsinikdioksiidi. Vältige üleliigset pidurdamist ja kiirendamist ning kontrollige, et rehvid oleks täidetud kuni soovitatud rõhuni. Nii on kõige lihtsam kütusekulu vähendada.
  • Eemaldage katuseraam, kui te seda ei kasuta. Tühi katuseraam suurendab kütusekulu ja CO2 heidet õhutakistuse tõttu kuni 10%.
  • Kui ostate uue auto, valige kütusesäästlik mudel. ELis peab kõikides müügisalongides ja reklaamides olema näha teave kütusekulu ning CO2 heite kohta.

  Keskkonnahoidlik reisimine

   mobility_03_en.gif
   • Uurige, kuidas saaksite oma reisi CO2 heidet kompenseerida. Paljud reisiettevõtted ja -organisatsioonid arvutavad välja teie reisi CO2-jalajälje ja investeerivad sellele vastava summa näiteks taastuvenergia- või keskkonnaprojektidesse.
   • Proovige ökoturismi! Otsige majutusvõimalusi ELi ökomärgisega majutusettevõtete kataloogist.