Přejít na hlavní obsah
Climate Action

Zase autem? Proč?

Chodit pěšky prospívá zdraví. Navíc tím nezatěžujeme životní prostředí. Dopravní prostředky však potřebujeme k tomu, abychom se dostali do práce, mohli cestovat nebo navštívit rodinu či přátele. Proto je důležité činit správná rozhodnutí a snažit se tak snížit emise CO2.

V odvětví dopravy vzniká zhruba čtvrtina všech emisí skleníkových plynů v EU. Věděli jste, že více než polovina emisí CO2 z evropských domácností pochází z dopravních prostředků, které používáme při cestě do práce nebo na dovolenou?

Rozhodněte se správně

mobility_01_en
 • Nechte auto doma. Z každého litru paliva, který se v motoru auta spálí, se do ovzduší vypustí více než 2 kg emisí CO2. To znamená, že u průměrného automobilu se z jedné palivové nádrže vypustí do atmosféry více než 100 kg CO2.
 • Jízda na kole, veřejná doprava, spolujízda a sdílení auta představují dobrou alternativu k tomu, jak se dostat tam, kam potřebujete. Nejekologičtějším druhem dopravy je samozřejmě chůze.
 • Jeďte vlakem. Pokud jedete autem sami, vyprodukujete 3krát více emisí CO2, než kdybyste jeli vlakem.
 • Zajímejte se o alternativy cestování letadlem. Letecká doprava představuje nejrychleji rostoucí zdroj emisí CO2 v dopravním odvětví. Cestujete-li maximálně pár stovek kilometrů, zvažte jízdu vlakem.

Pokud už musíte sednout za volant...

  mobility_02_en.gif
  • Způsob, jakým jezdíte, má velký vliv na množství paliva, které vaše auto spotřebovává a kolik CO2 vypouští do atmosféry. Vyhněte se zbytečnému brzdění a zrychlování a mějte pneumatiky vždy správně nahuštěné. Tímto jednoduchým způsobem spotřebu snížíte.
  • Pokud máte na střeše nosič a nepoužíváte ho, sundejte ho. I prázdný nosič zvyšuje kvůli aerodynamickému odporu spotřebu paliva a emisí CO2 až o 10 %.
  • Chystáte se koupit nové auto? Vyberte si vozidlo s nízkou spotřebou pohonných hmot. Všichni automobiloví výrobci, kteří působí v EU, mají povinnost uvádět v reklamních materiálech a prodejnách informace o tom, kolik emisí CO2 dané vozidlo vyprodukuje a jakou má spotřebu.

  Ekologické cestování

   mobility_03_en.gif
   • Zvažte „kompenzaci“ emisí CO2 z vaší cesty. Mnoho cestovních kanceláří a dalších organizací vypočítá vaši emisní stopu a investuje odpovídající částku do energie z obnovitelných zdrojů nebo do projektu v oblasti životního prostředí.
   • Proč nevyzkoušet ekoturistiku? Prohlédněte si náš katalog ekoznačky EU pro turistické ubytování.