Skip to main content
Climate Action

Ponowne wykorzystanie i recykling

Odpady nie tylko zanieczyszczają powietrze, wody gruntowe i glebę, ale również uwalniają dwutlenek węgla i metan do atmosfery, przyczyniając się do zmiany klimatu.

Ilość odpadów wytwarzanych w UE rośnie i wynosi obecnie około 3 mld ton rocznie. W całej UE tylko 40 proc. odpadów z gospodarstw domowych jest obecnie ponownie wykorzystywanych lub poddawanych recyklingowi.

Ponowne użycie

reuse_01_en
 • Korzystaj z używanych kartek papieru. Notatki lub listę zakupów możesz zapisać na odwrocie zapisanej z jednej strony kartki.
 • Oddawaj stary sprzęt elektryczny, na przykład szkołom lub świetlicom, tak aby inni mogli go ponownie wykorzystać.
 • Kupuj baterie do wielokrotnego ładowania, które można wykorzystać w wielu cyklach ładowania. Nie zapomnij poddać baterii recyklingowi po zakończeniu ich eksploatacji!
 • Wymieniaj, sprzedawaj lub oddawaj ubrania, meble i artykuły gospodarstwa domowego, których już nie potrzebujesz. Zamiast kupować nowe, możesz potrzebne rzeczy wypożyczyć, wynająć lub kupić z drugiej ręki.

Recykling

  reuse_02_en.gif
  • Recykling pozwala zaoszczędzić energię i zmniejszyć emisje. Poprzez recykling jednego aluminiowego opakowania można zaoszczędzić 90 proc. energii potrzebnej do wyprodukowania nowego. Poddanie recyklingowi 1 kg papieru, zamiast wyrzucenia go na wysypisko śmieci, pozwala zapobiec emisji prawie 1 kg dwutlenku węgla i metanu.
  • Sprawdź, jakie rodzaje odpadów można poddać recyklingowi w Twojej okolicy. Segreguj śmieci! Nie wyrzucaj szkła, papieru, plastiku i puszek wraz z pozostałymi odpadami. Zakłady recyklingu są obecnie w stanie przyjąć coraz więcej rodzajów tworzyw sztucznych – dowiedz się, jak to wygląda w Twojej okolicy.
  • Nie wyrzucaj urządzeń elektronicznych. Produkty elektroniczne są wytwarzane z cennych zasobów i materiałów, w tym metali, tworzyw sztucznych i szkła, z których wszystkie wymagają energii do wydobycia i produkcji i które można poddać recyklingowi. Przynieś je do lokalnego punktu zbiórki lub z powrotem do sklepu, w którym je kupiłeś/-aś.
  • Jeśli zamierzasz kupić nowy akumulator, oddaj stary do recyklingu. Stare opony można zazwyczaj również poddać recyklingowi.
  • Kompostuj! Odpady organiczne, takie jak owoce i warzywa, skorupki jaj lub fusy z kawy wyrzucaj na domowy kompost, a nie z resztą pozostałych śmieci. Kompostowane odpady wystawione na działanie powietrza ulegają rozkładowi i przekształcają się w naturalny nawóz. Jeśli trafią na wysypisko, z powodu braku powietrza fermentują, a następnie emitują metan, silny gaz cieplarniany.