Danes imamo potrošniki na voljo široko izbiro prehranskih in drugih izdelkov. Vendar je treba proizvesti vse, kar kupujemo, od litra mleka do novega para čevljev – to pa ustvarja emisije CO2. Poleg tega številni proizvodni procesi škodujejo okolju in podnebju.
Prevoz hrane z letalom z enega konca sveta na drugega ustvarja 1.700-krat več emisij CO2 kot prevoz s tovornjakom na razdalji 50 km. Netrajnostne gozdarske prakse prispevajo h krčenju gozdov, kar povzroča približno 20 % svetovnih emisij CO2.
Kupujmo pametno

- Bodimo izbirčni glede embalaže: plastična embalaža ustvarja veliko odpadkov in jo je pogosto težko reciklirati. Poskusimo se izogniti pakiranim proizvodom in kupujmo proizvode, ki jih lahko ponovno polnimo, denimo šampon.
- Pri nakupu uporabimo vrečko za večkratno uporabo. Kupujmo kuhinjske brisače in toaletni papir, ki so narejeni iz recikliranega papirja.
- Dvakrat premislimo, preden posodobimo kuhinjske aparate. Odpadna električna in elektronska oprema je najhitreje rastoča kategorija odpadkov.
- Pri nakupu vrtnega pohištva in drugih lesenih izdelkov poiščimo oznakoFSC ali PEFC, ki jamči, da je les iz trajnostnih virov.
Jejmo pametno

- Ne tratimo hrane. Kupujmo količino hrane, ki jo res potrebujemo, in shranimo ostanke za pozneje!
- Ne kupujmo nesezonskih proizvodov. Za pridelavo hrane zunaj njenega naravnega okolja ali običajne sezone so potrebne velike količine vode, energije in drugih virov.
- Sadje in zelenjavo operimo v skledi in ne pod tekočo vodo. Rastline lahko zalivamo z vodo, ki nam je ostala.
- Če jemo meso, nadomestimo nekaj govejega mesa s piščančjim mesom, ribami ali stročnicami. Če goveje meso nadomestimo s piščančjim, zmanjšamo ogljični odtis tudi za 75 %.
Znak EU za okolje


- Z znakom EU za okolje so označeni proizvodi in storitve z manjšim vplivom na okolje. Poiščimo znak za okolje pri nakupu žarnic, detergentov, računalnikov, oblačil – in tudi pri rezervaciji hotelske sobe! Zdaj znak EU za okolje nosi približno 70 000 proizvodov in storitev!