Skip to main content
Climate Action

Kupuj i odżywiaj się z głową

Obecnie wielu z nas ma dostęp do bardzo zróżnicowanej żywności i mnóstwa innych produktów. Jednak wszystko, co kupujemy, od litra mleka do nowej pary butów, musi najpierw zostać wyprodukowane – a produkcja jest źródłem emisji dwutlenku węgla. Poza tym wiele procesów produkcyjnych jest dużym obciążeniem dla środowiska i klimatu.

Transport żywności z odległych części świata samolotem generuje 1 700 razy więcej emisji dwutlenku węgla niż przewiezienie jej ciężarówką na odległość 50 km. Nieekologiczne praktyki w leśnictwie prowadzą do wylesiania, które odpowiada za około 20 proc. światowej emisji dwutlenku węgla.

Kupuj mądrze

shopping_01_en
  • Bądź wybredny, jeśli chodzi o opakowania: wiele opakowań jest zrobionych z tworzyw sztucznych i często trudno jest je poddawać recyklingowi. Staraj się unikać produktów w opakowaniach i kupować takie, które można przelać do własnego pojemnika.
  • Noś ze sobą torbę wielokrotnego użytku, do której zapakujesz zakupy. Kupuj też ręczniki papierowe i papier toaletowy z papieru pochodzącego z recyklingu.
  • Pomyśl dwa razy, zanim kupisz nowy gadżet. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest najszybciej rosnącą kategorią odpadów w UE.
  • Jeśli zamierzasz kupić meble ogrodowe lub inne wyroby z drewna, sprawdź, czy posiadają certyfikat, taki jak np. FSC lub PEFC, który gwarantuje, że drewno zostało pozyskane w sposób zrównoważony.

Odżywiaj się z głową

    shopping_02_en.gif
    • Nie marnuj żywności. Kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz, a resztki zostawiaj na później!
    • Nie kupuj produktów poza sezonem. Uprawianie żywności poza jej naturalnym środowiskiem lub tradycyjnym sezonem uprawy wymaga ogromnych ilości wody, energii i innych zasobów.
    • Myj owoce i warzywa w misce, a nie pod bieżącą wodą. Następnie wykorzystaj tę wodę do podlewania roślin.
    • Zastąp czerwone mięso kurczakiem, rybą lub roślinami strączkowymi. Przejście z wołowiny na drób może zmniejszyć Twój ślad węglowy nawet o 75 proc.

    Znak ekologiczny

      shopping_03_en.gif
      eco_label.jpg
      • Oznakowanie ekologiczne UE określa produkty i usługi o ograniczonym wpływie na środowisko. Zwróć na nie uwagę przy kolejnym zakupie żarówki, detergentów, komputera i ubrań, a nawet rezerwując hotel! Oznakowanie ekologiczne UE posiada obecnie około 70 tys. produktów i usług!