Skip to main content
Climate Action

Mainiet iepirkšanās paradumus un ierasto pārtiku

Mūsdienās daudziem no mums ir pieejams plašs pārtikas un citu produktu klāsts. Tomēr viss, ko pērkam — sākot ar litru piena un beidzot ar jaunu apavu pāri —, ir... jāsaražo, un tas rada CO2 emisijas. Turklāt daudzi ražošanas procesi nodara kaitējumu videi un klimatam.

Pārtikas produktu transportēšana ar lidmašīnu no vienas pasaules malas uz otru rada 1700 reižu lielākas CO2 emisijas nekā transportēšana ar kravas automašīnu 50 km attālumā. Mežu apsaimniekošana, kas nav ilgtspējīga, veicina mežu izciršanu, radot ap 20 % no visas pasaules CO2 emisijām.

Iepērcieties gudri

shopping_01_en
 • Domājiet par iepakojumu: plastmasas iepakojums rada daudz atkritumu un bieži vien ir grūti pārstrādājams otrreizēji. Centieties nepirkt iepakotus produktus un, piemēram, šampūnu iegādājieties iepakojumā, ko var uzpildīt atkārtoti.
 • Izvēlieties atkārtoti izmantojamu iepirkumu somu. Pērciet no otrreiz pārstrādāta papīra izgatavotu tualetes papīru un virtuves papīra dvieļus.
 • Lieku reizi pārdomājiet, pirms pērkat jaunas stilierīces. Elektrisko un elektronisko ierīču atkritumi (EEIA) ir tie, kas ES savairojas visstraujāk.
 • Pērkat dārza mēbeles vai citus koka izstrādājumus? Pārbaudiet, vai uz tām ir FSC vai PEFC marķējums, kas garantē, ka kokmateriāli nāk no mežiem, kurus apsaimnieko ilgtspējīgi.

Ēdiet gudri

  shopping_02_en.gif
  • Neizniekojiet pārtiku. Pērciet tikai daudzumu, kas jums vajadzīgs, un pārpalikumu apēdiet vēlāk!
  • Iepērkoties izvēlieties sezonas produktus. Lai pārtiku audzētu ārpus dabiskās vides vai citā sezonā, vajag milzum daudz ūdens, enerģijas un citu resursu.
  • Augļus un dārzeņus mazgājiet bļodā, nevis zem krāna. Ar atlikušo ūdeni aplaistīt savus dārza vai istabas augus.
  • Ja ēdat gaļu, aizstājiet daļu sarkanās gaļas ar vistu, zivi vai pākšaugiem. Ēdot vistu, nevis liellopu gaļu, var samazināt jūsu uztura oglekļa dioksīda pēdu pat par 75 %.

  Ekomarķējums

   shopping_03_en.gif
   eco_label.jpg
   • ES ekomarķējums liecina, ka attiecīgie izstrādājumi un pakalpojumi saudzē vidi Meklējiet to, kad pērkat spuldzes, mazgāšanas līdzekļus, datorus vai apģērbu un arī tad, kad rezervējat viesnīcas istabu. Pašlaik aptuveni 70 000 produktu un pakalpojumu ir piešķirts ES ekomarķējums!